Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

U Notre-Dame není bezpečno. Okolí je kontaminované

Požár katedrály Notre-Dame
Požár katedrály Notre-Dame
Foto: Twitter

Okolí pařížské katedrály Notre-Dame, kterou v polovině dubna poničil požár, zůstane kvůli vysoké míře znečištění olovem nadále uzavřené. Dnes o tom informovaly zdravotnické úřady v Paříži. Prostor má být znovu vyčištěn, uvedla agentura DPA. Olovo bylo použito hlavně ve střešní konstrukci a v krytině věže. Při požáru se roztavilo a znečistilo okolí.

Úřady tvrdí, že hodnoty znečištění olovem v bytech poblíž katedrály jsou pod zákonem stanovenými limity. Měření na veřejných místech občas vykazovala nadlimitní hodnoty. Není ale jasné, nakolik to souvisí s požárem katedrály. Do budoucna se chystají další testy.

Investigativní internetový portál Mediapart v uplynulých dnech napsal, že hodnoty znečištění olovem v okolí katedrály přesahují 400 až 800krát povolené normy. Městu portál vytkl, že výsledky měření zamlčuje. Zdravotnický úřad ale tvrdí, že od ničivého požáru s veřejností "komunikuje transparentně".

DPA připomíná, že otrava olovem může mít pro lidi, zejména děti, závažné zdravotní následky. Tento kov poškozuje centrální nervovou soustavu, může také poškozovat ledviny.

Témata:  katedrála Notre-Dame požár katedrály Notre-Dame

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.