reklama

Smyslem je ochránit zdraví personálu a také zamezit roznesení olověného prachu mimo hermeticky uzavřené staveniště, uvedla agentura AFP.

Dělníci nyní mimo jiné rozebírají lešení, které bylo kolem štíhlé věže, jež shořela, a instalují provizorní strop pod klenbu i nad ni. Současné práce mají stavbu jen stabilizovat, první renovace začnou až v prvním pololetí příštího roku. Opravit se musí štíhlá věž, střecha, krov a 15 procent klenby.

Jak konkrétně budou opravy vypadat, se ještě neví. Týká se to například materiálů a najatých firem. Otázkou zůstává, jak bude vypadat štíhlá věž z 19. století, takzvaný sanktusník - zda bude mít stejnou podobu jako před požárem, nebo bude úplně jiná. Vláda vypsala architektonickou soutěž.

Jednu z nejslavnějších pařížských památek požár zasáhl 15. dubna večer a plameny se podařilo uhasit až nad ránem dalšího dne. Rekonstrukce katedrály potrvá roky. Vyšetřovatelé se domnívají, že požár nebyl založen úmyslně, přiklánějí se k tomu, že jej mohl způsobit elektrický zkrat či odhozený nedopalek cigarety.

reklama