Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Dva měsíce od zkázy Notre-Dame: Při mši museli mít věřící helmy

Požár katedrály Notre-Dame
Požár katedrály Notre-Dame
Foto: Twitter

V pařížské katedrále Notre-Dame se dnes večer konala mše, první od velkého požáru, který zpustošil svatostánek 15. dubna. Mši vedl pařížský arcibiskup Michel Aupetit. Z bezpečnostních důvodů se jí směly zúčastnit jen asi tři desítky lidí. Obřad se odehrál v jedné z bočních kaplí, zasvěcené Panně Marii, kterou oheň ušetřil.

Bohoslužbu v přímém přenosu vysílala na internetu katolická televize KTO. Na záběrech bylo vidět, že všichni účastníci museli mít na hlavách bezpečnostní stavbařské přilby, ať šlo o duchovní nebo laiky. Nechyběl ani skutečný stavbař.

Now in Paris: First mass in #NotreDame ... in hard hats! pic.twitter.com/kPCvOl9mQs

— Agnes Poirier (@AgnesCPoirier) 15. června 2019

Pohled kamery z nitra katedrály ukázal také poničenou klenbu a střechu, skrz obří díru bylo vidět oblohu. Mši sledovali na svých mobilech také věřící a jeptišky shromáždění před katedrálou.

Dnes uplynuly přesně dva měsíce od chvíle, kdy památku v srdci francouzské metropole zachvátil rozsáhlý požár. Katedrála ze 14. století v té době procházela rekonstrukcí, nehodu způsobil nejspíš elektrický zkrat. Oheň zničil střechu, krov a propracovanou věžičku nad hlavní lodí. Na objasnění pohromy nadále pracuje 15 vyšetřovatelů.

Datum první bohoslužby bylo vybráno s ohledem na to, že v půli června se tradičně slaví výročí zasvěcení Chrámu Matky Boží, obvykle však mši k této příležitosti slouží stovka duchovních. Mši z dnešního večera nicméně rektor katedrály Patrick Chauvet označil za důkaz, že "Notre-Dame stále žije".

Témata:  Paříž církev EuroZprávy.cz katedrála Notre-Dame požár katedrály Notre-Dame

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.