Solidaritu válkou zasažené zemi vyjádřili před Braniborskou bránou v Berlíně příznivci kultury. Organizátoři hudební akce Sound of Peace očekávali zhruba 20.000 účastníků. Podle policie bylo v odpoledne na místě asi 15.000 lidí. Mezi vystupujícími byli mimo jiné rocker Marius Müller-Westernhagen, houslista německo-amerického původu David Garrett, populární hudebník Peter Maffay nebo zpěvačka Sarah Connorová.

Na koncertě promluvila i zazpívala zpěvačka Natalija Kličková, která zde poděkovala za mezinárodní podporu. "To, co se nyní děje s mou zemí, je strašné. Je důležité, že se zde scházejí davy lidí. Je důležité vidět, že celý svět stojí za Ukrajinou," uvedla Kličková.

Dodala, že jí jde o co nejrychlejší ukončení války. "Když budeme soudržní a všichni se tomu postavíme, dosáhneme toho. Ukrajina v současnosti bojuje za všechny a za mír po celém světě," vzkázala účastníkům hudebního vystoupení. Kličková poté představila a zazpívala novou píseň, kterou složila pro Ukrajinu.

"Hudba překonává všechny hranice, spojuje lidi. Hudba dává naději, dává sílu proti těm, kteří přinášejí nenávist a násilí, vraždu a smrt," prohlásila na akci zmocněnkyně německé vlády pro kulturu Claudia Rothová. Dodala, že pro ni bylo důležité, aby na akci vystoupili i ruští umělci.

Několik tisíc lidí dnes protestovalo také v Hamburku. Organizátoři odpoledne očekávali zhruba 5000 účastníků, policie na začátku uvedla, že na místě jsou asi 3000 lidí. Ve Frankfurtu nad Mohanem se podle policistů sešlo asi 600 až 700 demonstrantů, což je výrazně méně, než se očekávalo.

V sobotu se konala hudební akce na podporu Ukrajiny i v sousedním Rakousku. V hlavním městě Vídni vystoupily bez nároku na honorář desítky hudebníků před zhruba 40.000 diváky. Vstupenky se prodávaly za symbolickou cenu 19,91 eur (496 Kč), což odkazovalo na rok 1991, kdy Ukrajina získala nezávislost. Organizátorům se podařilo vybrat 810.000 eur (20,1 milionu korun) na pomoc Ukrajině.

Rakouský prezident Alexander Van der Bellen poděkoval všem za ochotu pomoci. "Společně vysíláme silný signál pro mír," řekl ve svém projevu. Obrátil se také přímo na ruského prezidenta Vladimira Putina, jehož armáda vtrhla 24. února na Ukrajinu. "Prezidente Putine, zastavte tuto válku," vzkázal mu.

reklama