Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Tok ruského plynu do EU přes Nord Stream 1 i přes Ukrajinu je zatím stabilní

Ilustrační fotografie.
Ilustrační fotografie.
Foto: Pixabay

Tok ruského plynu do Evropské unie přes podmořský plynovod Nord Stream 1 i přes Ukrajinu je dnes stabilní, ukazují záznamy provozovatelů sítí. Mírně ale klesl objem plynu, který proudí v opačném směru plynovodem Jamal, tedy z Německa do Polska. Pozornost se teď upíná zejména k plynovodu Nord Stream 1, kde v pondělí začíná pravidelná roční údržba. V té době potrubím většinou neproudí žádný plyn.

Fyzický tok suroviny do Německa plynovodem Nord Stream 1 se dnes ráno pohyboval kolem 29,280.032 kilowatthodin za hodinu (kWh/h), což je beze změny proti předchozímu dni.

Ruská plynárenská společnost Gazprom v červnu snížila tok plynu v Nord Streamu 1 zhruba na 40 procent původní kapacity. Zdůvodnila to technickými problémy, a to opožděným návratem zařízení německé společnosti Siemens Energy ze servisu v Kanadě. Německý ministr hospodářství Robert Habeck minulý týden řekl, že Německo se musí připravit i na variantu, že Gazprom po údržbě tok plynu Nord Streamem 1 buď neobnoví, anebo dodávky bude nadále omezovat.

Takzvané nominace na přívod plynu na Slovensko z Ukrajiny přes hraniční bod Veľké Kapušany se dnes nezměnily a ráno činily 36,9 milionu metrů krychlových denně, ukázaly údaje ukrajinského provozovatele přepravní soustavy. Tyto objemy odrážejí rezervace odběratelů.

Gazprom podle agentury Reuters uvedl, že jeho dodávky plynu do Evropy přes Ukrajinu přes vstupní bod Sudža by dnes měly dosahovat 41,1 milionu metrů krychlových ve srovnání se čtvrtečním objemem 41,2 milionu metrů krychlových.

Tok plynu ve směru z Německa na východ přes plynovod Jamal-Evropa do Polska je mírně slabší, ukázala data německého provozovatele plynovodní sítě Gascade. Výstupní průtok v měřicím bodě Mallnow na německých hranicích s Polskem ráno činil 4,876.731 kWh/h, což je proti hodnotám mírně nad pět milionů kWh/h z předchozího dne pokles.

Gazprom už plyn nevyváží západním směrem potrubím Jamal-Evropa. Dodávky zastavil, když Rusko uvalilo odvetné sankce na společnost EuRoPol Gaz, která vlastní polskou část plynovodu. Plyn tímto potrubím proudí už jen východním směrem, tedy z Německa do Polska. Rusko je terčem tvrdých západních sankcí za únorový vpád svých vojsk na Ukrajinu.

Kromě toho Ukrajina v květnu rozhodla, že přestane umožňovat Gazpromu tranzit ruského plynu přes stanici Sochranovka, jeden ze dvou tranzitních bodů na ukrajinském území. Objem ruského plynu, který směřuje do EU přes Ukrajinu, se tak snížil asi o třetinu.

Témata:  plyn

Související

Aktuálně se děje

10:00

Putin varuje před třetí světovou. Útokem hrozí i dalším zemím

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy