reklama

Nový rekordní přírůstek hlásila v noci i Univerzita Johnse Hopkinse (JHU), jejíchž 91.774 nových infekcí ovšem ještě nepředstavovalo konečný páteční součet. Agentura Reuters dokonce psala o 100.233 potvrzených nákazách z uplynulého dne, USA podle ní stanovily nový globální rekord v počtu pozitivních testů za 24hodinový úsek v jediné zemi.

Spojené státy zažívají těsně před vyvrcholením letošních voleb znepokojivý vývoj epidemické situace. Denní počty nákaz poslední dva týdny prudce rostou a týdenní průměr už šplhal k hranici 80.000 případů denně. Nárůst lze částečně připisovat neustálému navyšování počtu prováděných testů, nepříznivý trend ale potvrzuje vývoj statistiky hospitalizací. Podle Iniciativy The COVID Tracking Project počet nemocničních lůžek obsazených pacienty s covidem-19 za měsíc narostl asi o 15.000.

Za poslední dva týdny narostly také počty úmrtí připisovaných nemoci z koronaviru. Na přelomu září a října přibývalo zhruba 700 obětí epidemie denně, nyní je podle NYT průměrný přírůstek těsně nad 800. Celkově evidují USA v souvislosti s koronavirem bezmála 230.000 mrtvých, v zemi s přibližně 330 miliony obyvatel se nákaza potvrdila v 9.044.255 případech, uvádí JHU.

Ve Spojených státech se aktuálně mluví už o třetí vlně koronavirové epidemie. Agentura AP si všímá, že i přes závažnost situace v mnoha státech nepřichází tak tvrdá opatření, jaká byla k vidění na jaře nebo v létě. Apely ze strany zdravotnických expertů podle páteční analýzy naráží na "únavu veřejnosti, skepticismus a politické kalkulace".