reklama

Ministerský předseda však zřejmě bude muset nadále vládnout s podporou menších stran; podle odhadů veřejnoprávní stanice CBC získají liberálové 156 z celkových 338 křesel, tedy téměř stejně jako ve volbách v roce 2019.

Devětačtyřicetiletý Trudeau, který stojí v čele menšinové vlády, spoléhající na podporu dalších stran při přijímání zákonů, vyhlásil volby dva roky před řádným termínem v naději, že posílí svůj mandát a vytvoří většinový kabinet. Kanadská a americká média však poznamenávají, že složení kanadského parlamentu bude po volbách zřejmě vypadat velice podobně jako doposud. Podle CBC tak v myslích mnoha voličů ještě akutněji vyvstává otázka, proč premiér svolával volby za čtvrté vlny pandemie covidu-19.

Trudeau nicméně volby vyhlásil a kampaň zahájil v polovině srpna, kdy mu průzkumy veřejného mínění přisuzovaly znatelný náskok před opozičními konzervativci. Ten však postupně mizel a pár dní před volbami průzkumy informovaly o vyrovnané pozici obou hlavních kanadských stran.

"Trudeauovi nevyšla jeho sázka na to, že získá většinu, takže bych řekl, že je to pro něj hořkosladké vítězství," řekl agentuře Reuters politolog Daniel Béland z univerzity McGill v Montrealu. "Jsme v podstatě tam, kde jsme začali, protože nová menšinová vláda bude stejná, jako ta předchozí. Trudeau a liberálové si zachránili kůži a zůstanou u moci, ale mnoho Kanaďanů, kteří tyto volby v pozdním létě a za pandemie nechtěli, zřejmě nebudou celou situací příliš pobaveni," dodal.

Podle CBC zřejmě konzervativci získali větší celkový počet hlasů, průběžné výsledky ukazují, že je podpořilo 34 procent voličů zatímco liberály kolem 32 procent. Voliči liberálů jsou však vzhledem ke kanadskému většinovému systému výhodněji rozprostřeni, což dává Trudeaově straně volební výhodu.

Výsledky voleb letos podle médií přicházejí výrazně pomaleji, než v minulých letech, některé volební místnosti totiž musely omezovat svůj provoz kvůli pandemickým restrikcím. V jižním Ontariu, které je jedno z klíčových bojišť, se pak před volebními místnostmi tvořily několikahodinové fronty.

reklama