V soudním dokumentu zveřejněném ve čtvrtek federální prokurátoři Trumpa obvinili z toho, že se pokoušel dát vymazat záběry z průmyslových kamer ze svého domu v Mar-a-Lago ve státě Florida, aby se nedostaly do rukou vyšetřovatelů.

V případu byl obviněn i další muž, zaměstnanec rezidence, vyplývá ze soudního dokumentu. Tím je údržbář v Trumpově rezidenci Carlos De Oliveira, který údajně pomáhal skrývat citlivé vládní dokumenty před úředníky, kteří se je pokoušeli získat zpět.

Soudní proces je naplánován na květen roku 2024. Tato obvinění byla zveřejněna několik hodin poté, co Trump uvedl, že jeho právníci se setkali s představiteli ministerstva spravedlnosti, kteří vyšetřují jeho pokusy zvrátit prohru ve volbách v roce 2020 s demokratem Joem Bidenem.

"Tohle není nic jiného než pokračující zoufalý a falešný pokus Bidenovy rodiny a ministerstva spravedlnosti," uvádí se v prohlášení Trumpova týmu po vznesení dalších obvinění v případě vládních dokumentů.

Setkání proběhlo poté, co Trump minulý týden oznámil, že je opět terčem trestního stíhání, což souvisí s rozsáhlým vyšetřováním jeho aktivit po prohraných prezidentských volbách v roce 2020, které vyvrcholily výtržnostmi jeho příznivců během projednávání výsledků v Kongresu. Trump naznačil, že očekává obvinění v této věci.

Není ale jasné, o jakých tématech se dnes obě strany bavily. "Podobné schůzky však často slouží advokátům k tomu, aby se na poslední chvíli pokusili argumentovat proti vznesení obvinění nebo předložit svou verzi událostí v rámci trestního vyšetřování," uvádí média.

Trumpovi právníci se sešli se Smithovým týmem na začátku června, několik dní předtím, než velká porota podala obžalobu exprezidenta soudu. Tato obžaloba obsahovala 37 bodů a týkala se kauzy přechovávání vládních dokumentů po Trumpově odchodu z funkce. Tímto se stalo poprvé, kdy se někdejší šéf Bílého domu stal v USA terčem federálního obvinění.