reklama

Evropská unie uplatňuje na humry a další mořské živočichy z USA 20procentní dovozní clo. Humři z Kanady, tedy ze stejného regionu, se ale do EU dovážejí bezcelně.

"Takže Kanada neplatí žádné clo na stejného humra ze stejné vody, ale my clo platíme. Pokud Evropská unie tohle clo hned nezruší, budeme vybírat stejná cla na jejich auta," řekl americký prezident. Dodal, že cla mohou být nejen stejná, ale i vyšší.

"Zavolám jim,“ řekl Trump s odkazem na Evropany. "A pokud se nezmění, uvalíme na jejich auta cla, dokud neotočí. A oni otočí hned," řekl a dodal, že obchodním jednáním s EU pověří poradce Bílého domu Petera Navarru. "Peter Navarro teď bude humří král,“ oznámil šéf Bílého domu.

Cla jsou oblíbeným tématem amerického prezidenta, který v listopadových volbách hlavy státu obhajuje svůj mandát. Evropě hrozí jejich uvalením na dovoz aut už dlouho a původně argumentoval ohrožením národní bezpečnosti. Lhůtu, kterou si stanovil pro konečné rozhodnutí, ale nechal loni v listopadu bez komentáře uplynout.