reklama

Pompeo minulý týden dostal dopis předsedů sněmovního zahraničního výboru, výboru pro kontrolu zpravodajských služeb a výboru pro dohled a reformu Eliota Engela, Elijaha Cummingse a Adama Schiffa. Kromě žádosti o slyšení pěti pracovníků ministerstva zahraničí na Pompeovi požadovali, aby do pátku předložil veškeré dokumenty, které souvisejí s údajnými pokusy prezidenta zneužít kontakty s Kyjevem ve prospěch své volební kampaně.

Demokraté Trumpa podezírají, že se snaží prostřednictvím nátlaku na Kyjev poškodit svého předpokládaného soka v prezidentských volbách Joea Bidena. Bývalý americký viceprezident Biden se před třemi lety prý snažil zastavit vyšetřování údajné korupce, které se na Ukrajině dopustil jeho syn Hunter. Trump v telefonátu s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským žádal, aby Kyjev chování Bidena staršího prošetřil. Kauza otevřela proceduru ústavní žaloby Trumpa, takzvaného impeachmentu.

Předsedové tří sněmovních výborů si chtějí předvolat pět nynějších i bývalých pracovníků ministerstva zahraničí, mezi nimiž je bývalá americká velvyslankyně na Ukrajině Marie Yovanovitchová nebo zvláštní zmocněnec pro Ukrajinu Kurt Volker, který kvůli skandálu kolem Trumpova telefonátu minulý týden rezignoval.

Pompeo zastupitelům v dopise napsal, že jejich žádost o předvolání diplomatů je neuskutečnitelná. "Jsem znepokojen žádostí kongresových výborů, kterou lze pochopit jen jako pokus o zastrašování, šikanování a nevhodné chování vůči zasloužilým odborníkům ministerstva," napsal Pompeo. Využije prý všech prostředků, aby takovému jednání kongresmanů zabránil.

Loading...

0 komentářů Napište svůj názor

reklama