Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Trump navrhuje, aby vláda trestala televizní stanice, které o něm informují negativně

Donald Trump
Donald Trump
Foto: The White House

V návaznosti na pozastavení vysílání show Jimmyho Kimmela prezident Donald Trump navrhl, že televizní stanice, které o něm informují „negativně“, by měly být vládou potrestány. Trump, který oslavil Kimmelovo pozastavení, učinil tento návrh během letu zpět do USA ze státní návštěvy ve Velké Británii. Řekl, že velké americké sítě jsou „z 97 % proti mně,“ i když pro toto číslo nepředložil žádné důkazy. Na základě tohoto statistického údaje uvedl, že by jim měly být odebrány licence.

Trumpovo tvrzení, že americké televizní sítě potřebují vládní licenci k provozu, je nepravdivé. Zatímco místní televizní stanice vyžadují licenci od Federal Communications Commission (FCC), FCC na svých webových stránkách jasně uvádí, že nelicencuje televizní ani rozhlasové sítě jako CBS, NBC, ABC nebo Fox.

Prezident podpořil rozhodnutí ABC pozastavit Kimmelovu show a řekl, že komik „není talentovaný člověk,“ který měl navíc „velmi špatnou sledovanost.“ „Jimmy Kimmel byl propuštěn hlavně kvůli špatné sledovanosti a také řekl něco strašného o skvělém gentlemanovi, který se jmenuje Charlie Kirk,“ řekl Trump novinářům s dodatkem, že měl být propuštěn už dávno.

Podle údajů společnosti Nielsen má Kimmelova show sice méně diváků než pořad Stephena Colberta, ale ve sledovanosti u klíčové demografické skupiny 18-49 let Colberta dokonce překonává. Nicméně, v posledním měsíci sledovanost Kimmelovy show klesla o 11 %. I přesto má na YouTube více než 20 milionů odběratelů.

Kvůli pozastavení Kimmelovy show se ozývají hlasy, které vyzývají k bojkotu společnosti Disney, mateřské společnosti ABC, a dalších mediálních gigantů. Před studii Walt Disney v Los Angeles se ve čtvrtek sešlo asi 200 protestujících. Bývalý prezident Barack Obama incident odsoudil a označil ho za „nebezpečnou“ eskalaci. Napsal, že současná administrativa povýšila politiku „rušení“ na novou úroveň tím, že hrozí mediálním společnostem regulacemi, pokud neumlčí nebo nevyhodí komentátory, které nemá ráda.

Kontroverze začala poté, co Kimmel ve svém vysílání naznačil, že „mnozí v zemi Maga se velmi snaží politicky využít vraždu Charlieho Kirka.“ Předseda FCC Brendan Carr to odsoudil jako „opravdu nechutné“ a naznačil, že ABC může čelit regulačním důsledkům. Sdružení scenáristů Writers Guild of America (WGA) protestovalo proti pozastavení Kimmelovy show před budovou Disney/ABC v Los Angeles. Ve svém prohlášení uvedli, že právo na svobodu projevu nesmí být odepřeno násilím, zneužíváním vládní moci ani činy korporátní zbabělosti. 

Spor mezi Trumpem a Kimmlem trvá už léta. Když Kimmel moderoval předávání Oscarů v roce 2024, Trump ho nazval „nejhorším moderátorem,“ na což Kimmel reagoval otázkou, jestli už není „po jeho čase jít do vězení.“ Kimmel se stal také hlasitým kritikem během Trumpova prvního funkčního období, když se postavil proti snahám zrušit program Obamacare.

Někteří demokraté v čele Sněmovny reprezentantů vyzvali Carra k rezignaci a obvinili ho ze zneužívání moci a „tyranizování“ stanice ABC. Senator Chris Murphy a kongresman Jason Crow oznámili, že zavedou legislativu na ochranu proti cenzuře, která má chránit ty, kteří jsou cílem politického pronásledování. 

Témata:  USA Donald Trump

Související

Aktuálně se děje

19. listopadu 2025 8:34

Metro čeká o víkendu další výluka. Soupravy pod zemí nahradí autobusy na povrchu

Od úterý opět jezdí soupravy metra v celé délce trasy linky C. Bude tomu tak ale jen do pátku. Na nadcházející víkend je totiž naplánována další výluka. Cestující budou muset do autobusů. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Kate posílá zprávu po dokončení chemoterapie

Kate Middleton poprvé od oznámení rakoviny vystoupila veřejně

Princezna z Walesu Kate Middleton vystoupila v úterý 18. listopadu v centru Londýna s prvním projevem od chvíle, kdy v březnu 2024 oznámila světu svou diagnózu rakoviny. Stalo se tak u příležitosti Summitu o budoucí pracovní síle (Future Workforce Summit). Na této významné události představila další fázi své mise zaměřené na podporu dětí v raném věku.