Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Trump opět obhajuje násilí. Zastal se mladíka, který zastřelil dva lidi

Donald Trump
Donald Trump
Foto: Instagram

Americký prezident Donald Trump se v pondělí postavil na stranu 17letého mladíka, který čelí obviněním z toho, že zastřelil dva lidi při protestech ve městě Kenosha ve státu Wisconsin. Podle prezidenta se stíhaný střelec snažil dostat z místa protestů a demonstranti by jej zabili, pokud by nezačal střílet.

"Snažil se jim utéct (...) a pak spadl a oni jej velice násilně napadli," řekl Trump při tiskovém brífinku. "Asi byl v hodně velkých nesnázích (...), pravděpodobně by byl zabit," dodal.

Prezident se dnes chystá na návštěvu Kenoshy, kde vypukly protesty poté, co tam policista postřelil a těžce zranil 29letého černocha Jacoba Blakea. Během třetí noci demonstrací pak 17letý Kyle Rittenhouse postřelil útočnou puškou tři osoby, z nichž dvě svým zraněním podlehly. Rittenhousův právník přitom již dříve uvedl, že se chce jeho klient bránit právě argumentem, že jednal v sebeobraně.

Republikán Trump se ve světle několikaměsíčních nepokojů, jež vypukly po smrti dalšího černocha George Floyda po zásahu bělošského policisty, pasoval do role prezidenta "zákona a pořádku". Podle Reuters opakovaně odmítá odsoudit násilné činy svých podporovatelů a naopak brojí proti údajně krajně levicovým protestujícím, kteří podle něj stojí za veškerými nepokoji.

Trumpův vyzyvatel v listopadových volbách Joe Biden Trumpa viní z toho, že svým jednáním násilnosti podněcuje. Zároveň však vyzývá k tomu, aby násilní demonstranti čelili spravedlnosti. "Prezident dnes odmítl odsoudit násilí. Nezavrhnul dokonce ani jednoho ze svých podporovatelů, který čelí obviněním z vraždy, protože útočil na ostatní. Je příliš slabý, má příliš velký strach z nenávisti, kterou vyvolal, na to, aby ji ukončil," uvedl v prohlášení Biden.

Trump na druhou stranu tvrdí, že by se v případě Bidenova zvolení prezidentem násilnosti zhoršily a viní někdejšího viceprezidenta z toho, že ustupuje levicovému pouličnímu davu. "V Americe nikdy neustoupíme vládě davu, protože pokud by dav vládl, byl by to skutečně konec demokracie," řekl v pondělí prezident.

Trumpův záměr navštívit Kenoshu se setkal s odporem některým místních demokratických politiků, podle nichž jeho přítomnost jen zhorší situaci. Prezident však tuto kritiku odmítl s prohlášením, že jeho návštěva může rovněž řadu lidí sjednotit.

Wisconsin je jedním z takzvaných bitevních států u nějž je těžko předpověditelné, pro koho se vysloví ve volbách. Trump v něm ve volbách před čtyřmi lety získal velmi důležité vítězství, svou tehdejší soupeřku Hillary Clintonovou však porazil o méně než jeden procentní bod. Podle řady průzkumů si nyní stojí proti Bidenovi hůře, než v podobném stádiu souboje v roce 2016.

Témata:  Donald Trump prezident USA Black lives matter střelba v USA demonstrace v USA USA

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.