Bývalý americký prezident Donald Trump požádal o přesunutí krabic s dokumenty ve svém floridském sídle poté, co obdržel obsílku požadující jejich vrácení.
Podle listu The Washington Post a televize CNN to agentům Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) řekl zaměstnanec bývalého prezidenta. FBI má podle obou zdrojů také kamerové záznamy, jež přesouvání krabic dokládají.
Svědectví spolu se záběry z bezpečnostních kamer by mohly být dosud nejsilnějšími důkazy, že se bývalý prezident mohl dopouštět maření výkonu spravedlnosti. Zaměstnanec, který pracoval v Trumpově resortu Mar-a-Lagu, spolupracuje s ministerstvem spravedlnosti a podle The Washington Post byl několikrát vyslýchán federálními agenty. Zdroje listu jméno dotyčného poskytnout odmítly.
Svědek nejprve popíral, že by nakládal s citlivými dokumenty nebo krabicemi, ve kterých by se takové dokumenty mohly nacházet. Agenti FBI se na základě dalších důkazů rozhodli svědka vyslechnout znovu. Ten poté svou výpověď změnil a přiznal, že na Trumpovu žádost přesouval krabice, poté co Trumpovi poradci v květnu obdrželi obsílku požadující vydání dokumentů, které exprezident uchovával ve svém sídle na Floridě.
Americké ministerstvo spravedlnosti věc odmítlo komentovat. V rámci ministerstva spravedlnosti a FBI je výpověď svědka přísně střeženým tajemstvím, protože agenti pokračují ve shromažďování důkazů, píše The Washington Post. Zároveň podle něj panují obavy, že by svědek v případě zveřejnění svého jména mohl čelit vyhrožování se strany Trumpových příznivců.
Trumpův mluvčí Taylor Budowich odmítl odpovědět na detailní otázky ohledně článku The Washington Post. V prohlášení přitom uvedl, že administrativa nynějšího prezidenta Joea Bidena používá orgány činné v trestním řízení jako zbraň "a vykonstruovala dokumentový hoax v zoufalé snaze udržet si politickou moc". "Každému jinému prezidentovi byl poskytnut čas a úcta, pokud jde o správu dokumentů, protože prezident má konečnou pravomoc kategorizovat záznamy a určovat, jaké materiály by měly být utajovány," dodal.
FBI provedla 8. srpna soudem schválenou prohlídku v Trumpově sídle Mar-a-Lago a zabavila více než 11.000 dokumentů, včetně asi 100 označených jako tajné.
Od chvíle, kdy se v srpnu objevily zprávy o vyšetřování Trumpova nakládání s dokumenty, exprezident docílil jmenování nezávislého odborníka, který má materiály zabavené FBI prozkoumat, a požádal nejvyšší soud, aby zasáhl do sporu o to, které dokumenty by měly spadat do přezkumu.
Vyšetřování Trumpova nakládání s utajovanými dokumenty je jedním z několika pokračujících vyšetřování a právních případů, kterým exprezident čelí v době, kdy zvažuje, zda bude v roce 2024 znovu kandidovat na prezidenta.
Newyorská generální prokurátorka Letitia Jamesová v září podala na Trumpa a jeho tři dospělé děti žalobu v souvislosti s podvody, kterých se podle ní dopustili při podnikání.
Trumpova firma The Trump Organization má od 24. října stanout před soudem v New Yorku kvůli obvinění z daňových podvodů.
Nejvyšší soud zamítl Trumpovu žádost ve věci prověřování tajných dokumentů
Americký nejvyšší soud dnes zamítl žádost bývalého prezidenta Donalda Trumpa ve věci dokumentů zabavených v létě v jeho floridském sídle. Informovala o tom agentura AP.
Trump na začátku tohoto měsíce soud požádal, aby umožnil nezávislému zmocněnci prozkoumat víc než 100 dokumentů zařazených k utajeným, které v srpnu v jeho sídle Mar-a-Lago zabavil Federální úřad pro vyšetřování (FBI). Ministerstvo spravedlnosti chce, aby se dokumenty zabýval FBI.
Podle AP nejvyšší soud zamítl Trumpovu žádost, aby zasáhl v jeho sporu kolem nálezu FBI. Důvod ani detaily k rozhodnutí soud nezveřejnil.
Trumpovu požadavku na speciálního zmocněnce původně vyhověla floridská soudkyně, později ale dal soud v Atlantě za pravdu ministerstvu spravedlnosti s odůvodněním, že neexistují právní důvody, aby utajované dokumenty prověřoval speciální zmocněnec. Trumpovi právníci se proto 4. října obrátili na nejvyšší soud.
Agenti FBI 8. srpna odnesli z exprezidentova sídla 11 souborů dokumentů s různý utajením. Zjišťují, zda si Trump nějaké další listiny neponechal a kdo měl k těm označeným jako utajované přístup.
V devítičlenném nejvyšším soudu mají nyní většinu konzervativní soudci, kromě jiného také díky Trumpovu jmenování.
Témata: Donald Trump, USA
Související
18. dubna 2025 21:13
18. dubna 2025 10:29
16. dubna 2025 12:50
15. dubna 2025 21:31
15. dubna 2025 15:55
13. dubna 2025 21:57