Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Trump po obžalobě řekl, že prezidentskou kandidaturu za žádných okolností nevzdá

Donald Trump
Donald Trump
Foto: Instagram

Bývalý americký prezident Donald Trump v noci na dnešek dal najevo, že by nevzdal snahu o znovuzvolení ani v případě svého odsouzení. V rozhovoru s televizí Fox News uvedl, že by ze souboje o Bílý dům "nikdy neodstoupil". Zároveň se vyjádřil k řadě zahraničněpolitických otázek a mimo jiné znovu označil ruského prezidenta Vladimira Putina za chytrého.

Trump poskytl rozhovor poprvé od chvíle, kdy byl minulý týden jako první prezident či exprezident v dějinách USA předveden k soudu, aby si vyslechl obžalobu. Prokuratura v New Yorku jej viní ze zfalšování desítek finančních záznamů v souvislosti s platbou pro údajnou milenku na vrcholu kampaně roku 2016. Prezident z let 2017 až 2021 kromě toho čelí vyšetřováním kvůli pokusům zasáhnout do schvalování výsledků posledních voleb a kvůli neoprávněnému držení utajených dokumentů po odchodu z Bílého domu.

Moderátor Fox News Tucker Carlson se ho v rozhovoru zeptal, zda z právního hlediska existuje něco, co by jej donutilo novou prezidentskou kandidaturu vzdát. "Ne, nikdy bych neodstoupil. To není můj styl, neudělal bych to," odpověděl Trump.

Americké zákony mu nezakazují ucházet se o funkci hlavy státu ani v případě, že by si odpykával trest ve vězení. Takové vyústění procesu v New Yorku ovšem podle amerických médií není příliš pravděpodobné, Trumpovy právní problémy nicméně zřejmě budou výrazným motivem předvolební kampaně, neboť obžalovaný exprezident je podle dosavadních průzkumů favoritem na zisk nominace Republikánské strany.

Ve finální fázi voleb na podzim 2024 by se dnes 76letý Trump mohl znovu utkat s o čtyři roky starším demokratem Joem Bidenem, který jej porazil v roce 2020. Šéf Bílého domu zatím oficiálně do kampaně nevstoupil, opakovaně však uvádí, že hodlá o znovuzvolení usilovat.

"Nevidím, jak by se to mohlo stát," řekl Trump o nové Bidenově kandidatuře. "Nejde o věk... Nemyslím si, že to dokáže," pokračoval. "Prostě si nedovedu představit, že to Biden zvládne, z fyzického a mentálního hlediska," dodal.

Jak podotýká agentura AFP, již nyní je Biden nejstarším prezidentem v historii USA a na konci případného druhého mandátu by mu bylo 86 let. Trump, republikánští zákonodárci i jim nakloněná média jako Fox News často poukazují na Bidenovy slovní přešlapy a zpochybňují jeho schopnost vykonávat prezidentskou funkci. Lékař Bílého domu v únoru po rutinní prohlídce uvedl, že Biden je v kondici pro post hlavy státu.

Značná část Trumpova rozhovoru se věnovala vztahům USA se zahraničními mocnostmi jako je Rusko a Čína, přičemž republikánský exprezident znovu prezentoval současné problémy jako výsledek neschopnosti svého nástupce. Čínského prezidenta Si Ťin-pchinga označil za "geniálního" člověka, o ruském prezidentovi Putinovi zase řekl, že je "velmi chytrý". Podobně se o šéfovi Kremlu vyjádřil i těsně před loňskou invazí ruských vojsk na Ukrajinu, nyní k tomu dodal, že Putin za sebou má "nejspíš špatný rok".

Francouzského prezidenta Emmanuela Macrona zase obvinil z toho, že "leze do zadku" čínskému prezidentovi. Těmito slovy komentoval návštěvu francouzské hlavy státu v Číně, při níž Macron znovu hovořil o tom, že Evropa by si měla na mezinárodní scéně vybudovat větší nezávislost na Washingtonu.

V souvislosti s novým Trumpovým rozhovorem si média všímají také dynamiky mezi ním a stanicí Fox News, která se od exprezidenta po jeho odchodu z Bílého domu znatelně odklonila. V rámci jistého soudního sporu dokonce vyšlo najevo, že moderátor Carlson na začátku roku 2021 ve zprávě kolegovi napsal, že Trumpa "vášnivě" nenávidí. "Při exkluzivním interview v Trumpově floridském sídle Mar-a-Lago ovšem žádné známky jakékoli zášti nebyly patrné," uvedla zpravodajská společnost BBC.

Témata:  Donald Trump USA

Související

Aktuálně se děje

23. července 2024 19:01

23. července 2024 15:39

Maďarsko zablokovalo finanční pomoc Ukrajině, dokud Kyjev neobnoví tranzit ropy

Maďarsko bude blokovat finanční pomoc Ukrajině z Evropského mírového nástroje, dokud Kyjev neobnoví tranzit ruské ropy přes ropovod Družba. Šéf maďarské diplomacie Péter Szijjártó to uvedl v rozhovoru pro komerční televizi ATV.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy