reklama

Trump v poslední době opakovaně vakcinaci podpořil a v prosinci na mítinku s voliči oznámil, že si nechal dát i posilující dávku. Někteří členové publika reagovali nesouhlasně, načež Trump začal kroutit hlavou a říkat lidem, aby pokřikování nechali.

Právě na postoje velké části republikánských voličů možná odkazoval, když se k tématu vyjádřil v novém rozhovoru. "Nechtějí to říct, protože jsou zbabělí," řekl o politicích, kteří odpovídají vyhýbavě při otázce na přeočkování. "Musíte to říct, jestli jste ji dostali nebo ne," pokračoval bývalý prezident.

Nejmenoval při tom nikoho konkrétního, americká média ovšem upozorňují na případ floridského guvernéra DeSantise. Ten v prosinci na otázku ohledně přeočkování odmítl jasně odpovědět a jeho mluvčí minulý týden vzkázala webu Politico, že nemá informace o "guvernérových soukromých lékařských rozhodnutích". Podle reportérky listu The New York Times Maggie Habermanové, která je v kontaktu s lidmi z Trumpova okolí, exprezidentova slova takřka jistě mířila na DeSantise, který mu prý čím dál více leží v žaludku. Guvernér Floridy je považován za jednoho z možných republikánských kandidátů pro příští prezidentské volby.

DeSantis není jediným republikánem, který nezaujal jasné stanovisko na podporu vakcín, byť se ukázaly jako bezpečné a vysoce účinné proti těžkému průběhu covidu-19. Když loni televize CNN provedla anketu mezi republikánskými členy Sněmovny reprezentantů, skoro polovina z nich odmítla uvést, zda jsou očkovaní. Někteří představitelé republikánské strany kromě toho šíří tvrzení zpochybňující přínos vakcín a Trumpův syn Eric například v říjnu vystoupil na konferenci odpůrců očkování.

Trump svou prvotní vakcinaci na konci prezidentského mandátu také zatajil, v poslední době však očkování označuje za jednoznačně přínosné. "Vakcíny fungují. Lidé, co vážně onemocní a končí v nemocnicích jsou ti, co si nevzali vakcínu," uvedl exprezident v prosincovém rozhovoru. Zároveň se Trump podobně jako ostatní republikáni staví proti vyžadování vakcinace na pracovištích či jinde.