reklama

Trump dva týdny před prezidentskými volbami na twitteru kritizoval rozhovor s moderátorkou Lesley Stahlovou jako "podvod" a "předpojatost". Interview má CBS odvysílat tuto neděli v rámci předvolebního speciálu pořadu "60 Minutes" (60 Minut) o republikánu Trumpovi a jeho demokratickém vyzyvateli Joe Bidenovi. Podle zdroje deníku byla důvodem ukončení rozhovoru Trumpova nespokojenost s otázkami moderátorky.

Současný nájemník Bílého domu napsal na twitteru o "příšerném zásahu" do voleb 3. listopadu. Na následném volebním mítinku v pensylvánském městě Erie podle deníku The New York Times (NYT) nepřímo televizi CBS vyhrožoval. "Budete koukat, co s '60 Minutami' uděláme, bude to pecka," řekl před nadšenými přívrženci. "Lesley Stahlová z toho nebude potěšená," dodal.

Trump na twitteru zveřejnil několikavteřinový klip s moderátorkou, který opatřil titulkem: "Lesley Stahlová z 60 Minut nenosí roušku v Bílém domě poté, co se mnou udělala rozhovor. Mnoho dalšího bude následovat."

Republikánský prezident přitom roušku na veřejnosti nosí jen zřídka a častokrát zpochybňoval její účinnost v boji proti koronaviru. Podle NYT novinářka měla roušku nasazenou po většinu času a Trumpem zveřejněný záběr ji zachycuje bezprostředně po interview, kdy ji měla sundanou.

Trump v poslední fázi předvolební kampaně zesiluje svou rétoriku vůči médiím. V pondělí nazval reportéra agentury Reuters zločincem kvůli tomu, že neinformuje o údajných zprávách o zapletení demokratického kandidáta Joea Bidena do podnikatelských aktivit jeho syna na Ukrajině. S informacemi přišel bulvární list The New York Post, podle řady analytiků však pocházejí z pochybného zdroje. I v případě jejich pravosti z nich přitom nelze vyvozovat závěry, které Trump veřejně deklaruje.

Prezident rovněž v pondělí při svém volebním mítinku ostře kritizoval svého tradičního nepřítele televizi CNN, která podle něj neinformuje o ničem jiném než o pandemii covidu-19. "Zapnete to a všechno, o čem mluví, je jen covid, covid, pandemie, covid (...)," řekl prezident s tím, že jsou lidé už zprávami o šíření koronaviru unavení. "Snaží se všechny přesvědčit, aby nešli volit. Lidé vám na to neskočí CNN, vy hloupí šmejdi," řekl prezident za jásotu svých přívrženců.

Podle serveru Axios se jedná o zvláštní závěrečné sdělení Trumpovy předvolební kampaně vzhledem k tomu, že USA stále drží nezáviděníhodné celosvětové prvenství jak v celkovém počtu zemřelých s covidem-19, tak i v množství prokázaných nálezů na SARS-CoV-2. V posledních dnech tam přitom přibývá nově nakažených tempem, které je srovnatelné s vrcholnými přírůstky z letošního léta.

Trump o víkendu také nezvykle ostře kritizoval uznávaného epidemiologa ze svého vlastního týmu Anthonyho Fauciho, o němž prohlásil, že je "pohromou". "Lidi už unavuje poslouchat Fauciho a všechny tyhle idioty," řekl prezident před setkáním s voliči v Las Vegas, na němž si utahoval z Bidena kvůli tomu, že chce "naslouchat vědcům". Demokrat situace rychle využil a v jednom ze svých dosud nejpopulárnějších příspěvků na sociální síti twitter Trumpův výrok sdílel s krátkou poznámkou: "...ano."