Donald Trump se po vítězství v prezidentských volbách rychle pustil do budování základů svého druhého funkčního období v Bílém domě. Jeho první týden po volbách přinesl jasný pohled na jeho priority, ale také šokoval mnohé ve Washingtonu i po celém světě, uvedl server BBC.
Trump okamžitě zahájil proces sestavování svého kabinetu a jmenoval klíčové poradce, kteří mají schválit Senát. Jeho výběry však ukazují, že hodlá radikálně přetvořit vládu a upřednostňuje loajalitu před zkušenostmi.
Například jeho nominant na ministra obrany otevřeně hovoří o „očistě“ armádních představitelů podporujících „progresivní“ politiku. Robert F. Kennedy Jr., navržený na ministra zdravotnictví, chce odstranit „korupci“ v amerických zdravotnických agenturách a zrušit celé sekce FDA. Kromě toho Trump plánuje vytvoření nového úřadu zaměřeného na regulace, který povede Elon Musk a Vivek Ramaswamy.
Republikáni získali kontrolu nad Sněmovnou reprezentantů i Senátem, což Trumpovi zajistí podporu pro prosazování legislativy. Tento náskok mu umožní snadněji realizovat své priority, jako jsou masové deportace, nové tarify na dovoz a omezování ekologických předpisů. Demokraté budou mít omezené možnosti blokovat jeho agendu a také se snižuje riziko vyšetřování, kterým čelil během svého prvního mandátu.
Navzdory Trumpově vlivu v Senátu republikáni zvolili Johna Thunea místo jeho spojence Ricka Scotta jako svého nového lídra. Tajné hlasování ukázalo, že někteří senátoři nejsou plně oddaní Trumpovu směru, což může být předzvěst budoucích konfliktů, zejména při schvalování kontroverzních nominací, jako je Matt Gaetz na ministra spravedlnosti.
Trumpovo vítězství výrazně ovlivnilo jeho právní problémy. Jeho odsouzení za podvod v případu tajných plateb v New Yorku by mohlo být zrušeno díky rozhodnutí Nejvyššího soudu rozšiřujícímu prezidentskou imunitu. I pokud nebude odsouzení anulováno, jeho plánované odsouzení 26. listopadu bude pravděpodobně odloženo.
Trump plánuje tvrdší postoj vůči Číně, což je patrné z výběru jeho týmu. Marco Rubio, jeho nominant na ministra zahraničí, označil Čínu za „nejpokročilejšího nepřítele, kterému Amerika kdy čelila“. Jeho bezpečnostní poradce Mike Waltz mluví o „studené válce“ s Čínou a další členové týmu, jako velvyslankyně při OSN Elise Stefanik, obvinili Čínu z ovlivňování voleb.
Trumpovy plány naznačují zásadní posun v americké politice, přičemž se zaměří na masivní reformy doma a tvrdší postoj vůči zahraničním soupeřům, především Číně. Jeho druhé funkční období by tak mohlo znamenat období výrazných změn a politických střetů.
Témata: USA, Donald Trump
Související
14. listopadu 2024 21:48
14. listopadu 2024 16:37
13. listopadu 2024 20:24
13. listopadu 2024 10:09
11. listopadu 2024 20:00
10. listopadu 2024 21:12