Trump se nejprve snažil soudně obsílku zneplatnit, následně požádal o prodloužení termínu pro zaslání dokumentů, který však vypršel na konci března. Republikánský exprezident od počátku kauzy říká, že jej generální prokurátorka Letitia Jamesová zvolená za Demokratickou stranu stíhá z politických důvodů.

Jamesová vyšetřuje, zda v New Yorku sídlící společnost bývalého šéfa Bílého domu Trump Organization nemanipulovala v oficiálních dokumentech s hodnotou svého majetku. Vyšetřovatelé společnost podezírají, že nadhodnocovala své jmění, když si chtěla zajistit výhodné půjčky, a naopak jeho hodnotu umenšovala, když měla platit daně.

Prokurátorka nedávno oznámila, že její vyšetřování nalezlo "významné důkazy", které takovým manipulacím nasvědčují po více než desetiletí.

"Pane Trumpe, vím, že svoje záležitosti berete velmi vážně a já ty svoje beru také vážně," řekl dnes soudce Arthur Engoron před pronesením svého rozhodnutí.

Trumpovi mluvčí na verdikt zatím nereagovali, exprezidentova právnička nicméně Alina Habbaová nicméně během dnešního stání řekla, že vyšetřování Jamesové dospělo do slepé uličky a prokurátorka se nyní snaží chytat jakéhokoliv stébla. "Je to politické křížové tažení. Vyšetřování generální prokurátorky se zjevně stalo bezcílným," řekla.

Své vlastní vyšetřování Trumpovy firmy, tentokrát trestněprávní, zahájila i prokuratura na Manhattanu. Po výměně na pozici tamního hlavního prokurátora letos v lednu se nicméně kauza podle médií víceméně zastavila. Na protest proti takovému postupu odstoupili z funkce dva tamní přední vyšetřovatelé. Jeden z nich ve svém rezignačním dopise napsal, že se podle jeho názoru Trump dopustil řady zločinů a americká spravedlnost selhala, jelikož jej za ně nepohnala k odpovědnosti.

reklama