Soudkyně Brenda Sannesová v odůvodnění svého rozhodnutí uvedla, že federální soudy podle právních zvyklostí většinou nezasahují do vyšetřování na úrovni jednotlivých států. Stejný postup proto zvolila i ona a Trumpovu žalobu zamítla.

"Lehkovážné žaloby nás nezastaví v tom, abychom dokončili právoplatné, legitimní vyšetřování," uvedla na twitteru Jamesová, která rozhodnutí federálního soudu označila za velké vítězství. Trumpovi právníci zatím poslední vývoj nekomentovali.

Právníci republikánského exprezidenta chtěli vyšetřování zastavit s argumentem, že je politicky motivované a porušuje Trumpova ústavou daná práva. Jamesová ale tvrdila, že Trumpově tvrzení nenasvědčují žádné důkazy.

Prokurátorka vede proti exprezidentovi občanskoprávní vyšetřování, jehož cílem je ověřit podezření, že firma Trump Organization manipulovala s hodnotou svého majetku v oficiálních finančních dokumentech. Jamesová začátkem roku oznámila, že našla silné důkazy pro takové počínání. Prokuratura nedávno řekla, že se její vyšetřování blíží ke konci a že by z něj mohly vzejít právní kroky vůči Trumpovi či jeho firmě. Rozhodnutí v tomto ohledu ale Jamesová zatím neučinila.