Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Trump v reakci na návrh na svoji obžalobu zopakoval, že je obětí cílené kampaně

Donald Trump, 45. prezident USA
Donald Trump, 45. prezident USA
Foto: Reprofoto YouTube

Bývalý americký prezident Donald Trump označil doporučení výboru amerického Kongresu na jeho obžalobu za "falešné stíhání" a pokus poškodit jeho prezidentskou kandidaturu. List The New York Times dnes napsal, že kongresový výbor, který vyšetřoval okolnosti nepokojů v budově washingtonského Kapitolu z 6. ledna 2021, doporučil ministerstvu spravedlnosti kromě Trumpa obžalovat i pět jeho blízkých spolupracovníků.

"Všechny ty řeči o mém stíhání jsou stejné jako při procesu impeachmentu - je to stranicky motivovaný pokus odstranit mě i Republikánskou stranu," napsal Trump na svoji sociální síť Truth Social s odkazem na ústavní žalobu, které čelil jako první hlava státu dvakrát. Exprezident se vyjádřil několik hodin poté, co kongresman Jamie Raskin oznámil, že výbor ministerstvu spravedlnosti doporučuje Trumpa a další obžalovat ze čtyř zločinů včetně napomáhání vzpouře.

Devítičlenný výbor s demokratickou většinou doporučil ministerstvu obžalovat Trumpa, jeho poradce a advokáty Johna Eastmana, Rudolpha Giulianiho, Jeffreyho Clarka, Kennetha Chesebroa a personálního ředitele Marka Meadowse, a to celkem ze čtyř zločinů: napomáhání vzpouře, maření úředního řízení, spiknutí proti vládě Spojených států a spiknutí s cílem učinit nepravdivé prohlášení, přičemž poslední zmíněný zločin se vztahuje pouze na bývalého prezidenta.

Doporučení kongresového výboru není závazné, pokud se jej ale ministerstvo rozhodne vyslyšet, obžalovaným by mohly hrozit léta za mřížemi.

"Tihle lidi nechápou, že když po mně půjdou, shromáždí se kolem mě lidi, kteří milují svobodu. To mi dává sílu," řekl v pondělí Trump v rozhovoru s komentátorem na volné noze Danem Bonginem a dodal, že 6. ledna "řekl všem, aby šli domů".

Trump svojí poznámkou odkazoval na události v budově Kapitolu, které se odehrály necelé dva měsíce poté, co prohrál v prezidentských volbách proti současnému prezidentovi Joeovi Bidenovi. Výsledek voleb však Trump dodnes neuznal.

Trumpův postoj, že mu "volby byly ukradeny", převzali i jeho stoupenci a na základě tohoto přesvědčení pak podle výboru 6. ledna jednali, když přemohli policisty bránící budovu a vtrhli do Kongresu. Učinili tak ve chvíli, kdy se členové Sněmovny reprezentantů a Senátu chystali stvrdit Bidenovo volební vítězství.

Přímo při útoku na Kongres či nedlouho po něm přišlo o život devět lidí. Trump těsně před útokem na shromáždění své příznivce vyzval, aby "bojovali jako o život". Bývalý prezident nejméně tři hodiny nereagoval na výzvy svých spolupracovníků i členů své rodiny, aby vyzval k zastavení nepokojů a povolal bezpečnostní složky, popsal v pondělí kongresový výbor.

Policisté bránící budovu, z nichž desítky utrpěly vážná zranění, se stali terčem hněvu davu, který je v některých případech bil tyčemi, tahal je po schodech nebo po nich šlapal. Někteří utrpěli zranění mozku a budou mít celoživotní následky.

Témata:  Donald Trump USA

Aktuálně se děje

15. dubna 2024 16:53

Ukrajina tlačí na spojence: Kdyby nám Západ poskytl podporu jako Izraeli, taky jsme se ubránili

Úspěch Izraele a jeho spojenců, kterým se v noci na neděli ve velké míře podařilo zmařit masivní útok íránských raket a dronů, naznačuje, čeho by Ukrajina mohla dosáhnout proti ruským vzdušným útokům, pokud by měla větší podporu od svých partnerů. V reakci na nejnovější vývoj na Blízkém východě to v pondělí podle agentury AP uvedl ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy