Donald Trump opět vzbudil silné emoce – tentokrát zveřejněním obrázku vytvořeného umělou inteligencí, na němž je sám zobrazen v papežském ornátu. Fotomontáž sdílel v pátek večer na své sociální síti Truth Social a následně ji převzala i oficiální vládní platforma X (dříve Twitter). Snímek přichází v době, kdy katolická církev truchlí po smrti papeže Františka a kdy se připravuje začátek konkláve, které má ve středu zvolit jeho nástupce.
Obraz Trumpa oblečeného v bílém hábitu a mitře vyvolal pobouření nejen na sociálních sítích, ale i v samotném Vatikánu. Řada italských a španělských médií označila gesto za nevkusné a urážlivé vůči věřícím, neboť stále probíhá devítidenní oficiální smutek po smrti papeže Františka, jenž zemřel 21. dubna.
Kritika přišla i z New Yorku, kde Státní katolická konference zastupující biskupy obvinila prezidenta z výsměchu církvi: „Na tomhle obrázku není nic vtipného. Právě jsme pohřbili milovaného papeže a kardinálové se chystají k volbě nového nástupce svatého Petra. Prosíme, neshazujte to.“
V Itálii se k odsudkům přidal bývalý levicový premiér Matteo Renzi, který Trumpa označil za „klauna pravice“ a dodal, že jeho chování uráží věřící a podkopává důstojnost institucí. List La Repubblica šel ještě dál a nazval snímek projevem „patologické megalomanie“. Vatikán se k záležitosti nevyjádřil, mluvčí Matteo Bruni odmítl věc komentovat.
Mluvčí Bílého domu Karoline Leavitt reagovala s tím, že prezident Trump se osobně zúčastnil pohřbu papeže Františka a vždy hájil svobodu náboženského vyznání: „Byl to akt úcty. Prezident stojí na straně katolíků.“
Trump, který sám není katolík a je třikrát ženatý, před týdnem žertoval, že by se rád stal papežem: „To by byla moje první volba,“ prohlásil směrem k novinářům. Tím vyvolal další vlnu kontroverzí.
Jeho spojenci si ale ze situace dělali legraci. Senátor Lindsey Graham například ironicky poznamenal, že by „kombinace papeže a amerického prezidenta mohla mít své výhody“ a dodal, že „čeká na bílý dým“. Viceprezident JD Vance, katolík, který se krátce před smrtí papeže Františka s hlavou církve setkal, si zase dělal legraci z možnosti, že by se papežem stal ministr zahraničí Marco Rubio.
Trump rovněž zmínil svého favorita mezi kardinály – Timothyho Dolana, arcibiskupa z New Yorku, o kterém prohlásil, že „je velmi dobrý“. Dolan ale patří k těm, kteří budou ve středu ve Vatikánu hlasovat. Trumpův výrok tak paradoxně může jeho šance spíše poškodit, protože jedním z hlavních důvodů, proč je konkláve přísně tajné, je právě snaha zabránit vnějšímu vlivu.
Ve Vatikánu je známo přísloví: „Kdo vstupuje do konkláve jako papež, vychází jako kardinál“ – tedy že přílišná propagace kandidáta často vede k jeho neúspěchu.
Napětí mezi Trumpem a katolickou hierarchií trvá delší dobu. V posledních letech se jeho administrativa opakovaně střetla s postojem papeže Františka, zejména kvůli přístupu k migraci. Ještě před hospitalizací papež ostře kritizoval Trumpovu politiku hromadného vyhošťování migrantů i teologické ospravedlňování těchto kroků ze strany JD Vancea.
Za dvanáct let pontifikátu František prosazoval umírněnější, sociálně zaměřené biskupy a pokoušel se přetvořit americkou církev směrem k prioritám, jako je pomoc chudým a uprchlíkům. Jeho nástupce by však mohl tyto snahy zvrátit, zejména pokud bude zvolen konzervativněji laděný papež.
Trumpův nominant na velvyslance u Svatého stolce, Brian Burch z CatholicVote.org, mezitím aktivně komentuje dění před konkláve a šířil i nepotvrzenou zprávu o zdravotních potížích kardinála Pietra Parolina – považovaného za jednoho z favoritů na papeže – což Vatikán později oficiálně popřel.
Témata: Donald Trump
Související
2. května 2025 16:28
2. května 2025 9:42
26. dubna 2025 19:46
26. dubna 2025 13:02
26. dubna 2025 8:59
22. dubna 2025 13:06