V závislosti na okolnostech ale může být prodloužen, uvedl Facebook, který zároveň představil nový přístup k aktivitám "veřejných osobností" v čase společenských nepokojů.

Trumpa společnost odstřihla od jeho účtů 7. ledna kvůli prezidentovým vyjádřením souvisejícím s vpádem jeho příznivců do sídla amerického Kongresu. Nejdříve odstranila vybraný obsah a krátce na to oznámila, že končící šéf Bílého domu na dobu neurčitou ztratí kontrolu nad svými účty. Následně požádala o posouzení této intervence svůj relativně nový kontrolní orgán, který sice zablokování Trumpa jako takové podpořil, kritizoval ale "nestandardní" trest.

Facebook dnes ve své reakci uvedl, že vzhledem k závažnosti okolností svého lednového zásahu proti aktivitám tehdejšího prezidenta nyní aplikuje nejvyšší možný trest podle nových protokolů pro podobné případy. "Pozastavujeme jeho účty na dva roky, s účinností od data původního zablokování, kterým je letošní 7. leden," sdělil viceprezident technologického giganta Nick Clegg.

Na konci dvouletého období prý bude firma případ konzultovat s blíže nespecifikovanými experty a vyhodnocovat, zda by opětovné vpuštění Trumpa na její platformy neznamenalo "závažné ohrožení veřejné bezpečnosti". Pokud dojde k závěru, takové riziko existuje, trest pro exprezidenta prodlouží na jasně danou dobu. "Až bude nakonec blokování ukončeno, bude na místě přísná sada rychle eskalujících postihů, která se spustí, jestliže se Trump dopustí dalšího porušování (zásad)," dodává Clegg.

Dozorčí panel bezprostředně po publikaci jeho vyjádření uvedl, že se s oznámeným postupem Facebooku seznamuje. "Dozorčí panel zkoumá odpověď Facebooku na rozhodnutí panelu v případu týkajícím se bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa a poskytne podrobnější komentář, až toto zkoumání skončí," oznámil orgán na twitteru.