Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Trumpův první proces se chýlí ke konci. Zazněly závěrečné řeči

Donald Trump, 45. prezident USA
Donald Trump, 45. prezident USA
Foto: ABC News

V New Yorku skončily závěrečné řeči v procesu s exprezidentem Donaldem Trumpem kvůli údajnému falšování dokumentů v souvislosti s platbou za mlčení pornoherečce Stephanie Cliffordové. Podle agentury AP nyní soud předá pokyny porotě, která následně začne jednat za zavřenými dveřmi. 

Žalobce Joshua Steinglass v řeči uvedl, že případ je "v podstatě o spiknutí a zastírání". "Nikdy se nedozvíme, zda tato snaha o oklamání amerického voliče ovlivnila volby, ale to nemusíme dokazovat," prohlásil žalobce, který podle CNN mluvil téměř pět hodin. 

Trumpův právní zástupce Todd Blanche prohlásil, že jeho klient je nevinen, protože se žádného trestného činu nedopustil. Na porotce apeloval, aby v tuto chvíli odložili osobní názor na bývalého prezidenta.

"Pokud se zaměříte na důkazy, je to velmi, velmi snadný a rychlý verdikt nevinen," konstatoval Blanche, jehož řeč trvala zhruba tři hodiny. Zazněly v ní i výzvy k tomu, aby porota nevěřila výpovědím Cliffordové či právníka Michaela Cohena. 

Bývalý prezident byl během závěrečných řečí v soudní síni a dění komentoval na sociální síti. "Nudné!" poznamenal Trump během jedné z pauz. První trestní proces s exprezidentem v dějinách USA probíhá už několik týdnů. Podle CNN jde o bezprecedentní záležitost a klíčový moment listopadových prezidentských voleb. 

Porota dnes obdrží instrukce od soudce a odebere se k jednání za zavřenými dveřmi. Americká média odhadují, že jednat se může několik hodin, ale i několik týdnů, protože závěr musí být jednomyslný. 

Témata:  Donald Trump soudy USA

Aktuálně se děje

23. června 2024 12:46

Prezident Pavel apeloval na připomínání si historie

Prezident republiky Petr Pavel dnes zdůraznil, že lidé v Česku by si měli připomínat svoji historii a znát například činy odbojářů během druhé světové války. Prezident se v Miřeticích na Chrudimsku zúčastnil pietního aktu k 82. výročí vypálení a vyvraždění osady Ležáky. Podle prezidenta bylo v posledních letech věnováno více pozornosti Památníku Lidice než Památníku Ležáky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy