reklama

Prezident podle agentury DPA řekl, že Rakušané i on sám mají od nové koalice "velká očekávání". Vláda by se měla "plynule, klidně a svědomitě" pustit do práce a starat se zejména o důvěru lidí. "Tato důvěra není samozřejmá," uvedl prezident a bývalý šéf strany Zelených Van der Bellen.

Strany o vytvoření koalice vyjednávaly téměř tři měsíce od předčasných voleb, které se uskutečnily 29. září. Minulý týden oznámily uzavření dohody a představily programové priority. Ty zahrnují cíl dosáhnout klimatické neutrality do roku 2040, snížit daně či důrazněji prosazovat integraci cizinců do rakouské společnosti.

Stejně jako předchozí rakouské vlády bude i Kurzův druhý kabinet odpůrcem jaderné energetiky. Programové prohlášení hovoří o nutnosti bránit diplomatickou cestou výstavbě či rozšíření jaderných elektráren zejména v sousedních zemích, tedy včetně Česka.

Předseda lidovců Kurz se stane kancléřem již podruhé, jeho předchozí kabinet se loni rozpadl po necelém roce a půl kvůli korupční aféře předsedy koaliční Svobodné strany Rakouska (FPÖ) Heinze-Christiana Stracheho.

Kurzova ÖVP, která drtivě vyhrála zářijové parlamentní volby, bude mít ve vládě jasnou převahu. Kromě funkce kancléře bude mít jednoho státního tajemníka a deset ministerstev, včetně resortu financí, obrany, vnitra a zahraničí. Zeleným připadnou čtyři pozice ministrů a jednoho státního tajemníka. Poprvé budou mít ve vládním týmu početní převahu ženy.

reklama