reklama

Twitter uvádí podle Zatka, který vypovídal pod přísahou" v omyl veřejnost, poslance a regulátory. Platforma zaostává "desítku let za nejlepšími normami tohoto oboru". "Týká se to nás všech, na tom, kdo má klíč, nezáleží, když chybí zámek," dodal.

Zatko řídil bezpečnostní oddělení firmy, dokud nebyl letos propuštěn. V červenci zahájil kampaň, v níž informuje o nedostatcích ve firmě. Popsal ji jako chaotickou, neřízenou a laxně bojující proti spamům.

K nejzávažnějším obviněním patří tvrzení, že firma porušila podmínky smlouvy s Federální obchodní komisí (FTC), jíž tvrdila, že má solidní bezpečnostní plán a že bude chránit soukromí uživatelů.

Senátory jeho výpověď znepokojila, napsala agentura AP. Demokrat Dick Durbin z Illinois řekl, že detaily pochybení, jaké Zatko popsal, "mohou znamenat ohrožení americké demokracie a stovek milionů uživatelů". "Twitter je ohromně vlivná platforma a nemůže si dovolit tak velkou zranitelnost," řekl.

AP píše, že Zatko většinu svých tvrzení ničím nedokládá. Firma Twitter jeho popis situace označila za chybný, plný nepřesností a postrádající kontext.

Podle republikánského senátora Charlese Grassleyho odmítl před výborem vypovídat šéf firmy Parag Agrawal.

AP uvádí, že Zatkova výpověď může ovlivnit snahu miliardáře Elona Muska odstoupit od záměru převzít firmu za 44 miliard dolarů. Od dubnové nabídky v červenci odstoupil a obvinil Twitter, že nereagoval na žádosti o informace týkající se falešných nebo spamových účtů na platformách, což je zásadní pro obchodní výsledky.