Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Neuvěřitelná moc v rukou jednotlivce. Na Muska je krátká i Brazílie

Elon Musk
Elon Musk
Foto: Facebook

Nejvyšší soud v Brazílii rozhodl o zablokování sociální síť X, kterou vlastní americký miliardář Elon Musk. Ten se ale rozhodl příkaz ignorovat. Muskova finanční síla a jeho technologický vliv představují globální fenomén. Výzvám miliardářovy moci čelí nejen Brazílie, nýbrž celá řada dalších zemí. 

Nejvyšší soud v Brazílii zablokoval sociální síť X, kterou vlastní americký miliardář Elon Musk. „Svoboda projevu je základem demokracie a nevolený pseudosoudce v Brazílii ji ničí pro politické účely,“ reagoval Musk podle amerického listu New York Times.

Opřel se tak do soudce brazilského nejvyššího soudu Alexandra de Moraese. Ten nařídil brazilskému telekomunikačnímu úřadu, aby zablokoval přístup k X v celé zemi. „Každá osoba v Brazílii, která se pokusí ještě používat X prostřednictvím běžného softwaru pro ochranu soukromí zvaného virtuální soukromá síť neboli VPN, může být pokutována částkou téměř 9 000 dolarů denně,“ přiblížil soudce.

Musk po několik týdnů odmítal splnit příkazy brazilského soudu, aby na síti X omezil některé účty. Po nařízení brazilského soudu přikročil k ještě přímější konfrontaci. Satelitní internetová služba Starlink sdělila tamní telekomunikační agentuře, že zablokování známé sociální sítě nevyhoví.

Čisté jmění amerického miliardáře Muska dosahuje přibližně 250 miliard dolarů. Na druhé straně hrubý domácí produkt Brazílie v roce 2023 činil zhruba 2,17 bilionu dolarů, což je přibližně 8,7krát více než bohatství Muska. Toto srovnání názorně ukazuje obrovskou ekonomickou sílu celé země v kontrastu s ohromujícím jměním jediného jednotlivce.

Fakticky takové bohatství dává Muskovi mimořádný vliv na globální dění. Musk může svými investicemi a rozhodnutími ovlivňovat celá průmyslová odvětví a také politiku. Například jeho vliv v automobilovém a energetickém sektoru prostřednictvím Tesly má dopad na trh s elektromobily po celém světě, a jeho vesmírné ambice mohou měnit budoucnost kosmického průmyslu.

Zatímco HDP sice představuje hodnotu veškeré produkce zboží a služeb v určité zemi během jednoho roku, osobní jmění představuje hodnotu veškerého majetku, který patří jedné osobě. Přestože měří odlišné věci, obě hodnoty reprezentují ekonomickou sílu.

HDP se používá k vyjádření toho, kolik daná země vyprodukuje, zatímco osobní jmění ukazuje, kolik bohatství může jeden člověk ovládat. Když jednoho člověka porovnáme s celou zemí, získáme náhled na koncentraci bohatství a rozdíly mezi individuální a národní ekonomickou silou.

Muskova finanční síla dále znamená, že má kapacitu provádět rozsáhlé investice a filantropické aktivity, ale také může svými rozhodnutími ohrozit celé trhy. Například jeho příspěvky na sociální síti X nebo prodeje akcií často způsobují výkyvy na trzích. To znamená, že jeho finanční jednání může mít dopad na globální ekonomické klima.

Brazílie totiž není jedinou zemi, která se Muskovu sociální síť (bývalý Twitter respektive) rozhodla zakázat. Celkem k takovému rozhodnutí od roku 2015 podle serveru Yahoo Finance dospělo 37 zemí. V současné době blokuje X osm zemí: Brazílie, Rusko, Čína, Írán, Pákistán, Myanmar, Severní Korea, Venezuela a Turkmenistán.

Kromě Brazílie tak jde většinou o autoritářské země. „Tyto autoritářské režimy tvoří jednu skupinu zemí, které ve velké míře zavedly plošný zákaz X a dalších platforem sociálních médií, aby omezily přístup ke svobodnému internetu a zachovaly si tak svou moc a status quo. Čína, Rusko, Írán a další autoritářské země je považují za potenciální zdroj disentu,“ popsala hlavní analytička společnosti GlobalData Laura Petroneová.

Zajímavostí je, že Muskovo jmění HDP části těchto zemí předčí. Severní Koreu více než desetkrát, Turkmenistán asi čtyřikrát, Venezuelu více než dvakrát a Myanmar čtyřikrát. HDP Íránu a Pákistánu jsou o něco vyšší než miliardářovo jmění.

Jaký vliv na politické dění může Musk mít, ukázal během letošního léta několikrát. Na přelomu července a srpna se opřel do znovuzvoleného prezidenta Venezuely Nicoláse Madura. „Hanba diktátorovi Madurovi … Došlo k velkému volebnímu podvodu zes ztany Madura,“ napsal Musk. Madura dokonce přirovnal k oslovi a vyzval ho ke vzájemnému souboji.

Na americké politické scéně Musk ovlivňuje veřejné mínění poté, co ohlásil podporu republikánského exprezidenta Donalda Trumpa a na jeho podporu aktivně vystupuje na své sociální síti. Proti demokratce Kamale Harrisové vede svou vlastní negativní kampaň. „Měli by více míchat propagandu. Tohle je příliš okaté. Stejně jako když před debatou papouškovali, že Biden je ‚ostrý jako břitva‘,“ okomentoval Musk video, kde viceprezidentka popisovala kandidáta na republikánského viceprezidenta J. D. Vance jako „divného“.

Muskův účet na sociální síti X má 192,2 milionů sledujících. Oproti účtu Harrisové je to ohromující číslo – demokratka má 20,5 milionů sledujících na osobním profilu a 14,7 milionu na viceprezidentském. Trumpa sleduje 87,8 milionů lidí, jeho účet je ale neaktivní.

Americký miliardář se politicky angažoval také během občanských nepokojů ve Velké Británii. V reakci na ně na sociální síti X napsal komentář, že „občanská válka je nevyhnutelná“. EuroZprávy.cz o tom psaly zde. Jeho komentářem se zabývala už i britská vláda, mluvčí premiéra prohlásil, že „pro to není žádné ospravedlnění“. 

Za šířením nepravdivých informací zpočátku stála hlavně Muskova sociální síť X. „Falešné jméno připisované útočníkovi kolovalo organicky, ale také bylo uživatelům doporučováno algoritmy platformy.

Platformy tedy rozšiřovaly dezinformace mezi uživatele, kteří by jinak nemuseli být vystaveni riziku, a to i poté, co policie potvrdila, že jméno je falešné,“ uvedl think tank Institute for Strategic Dialogue (ISD), který sleduje dění na internetu a sociálních sítích především.

Majitel X už na začátku války Hamásu proti Izraeli podpořil antisemitskou konspirační teorii oblíbenou mezi bělošskými supremacisty, jak píše CNN. Později se však omluvil a příspěvek označil jako „svůj nejhloupější na sociálních sítích“. 

Témata:  internet Elon Musk X (dříve Twitter)

Související

Aktuálně se děje

13:30

Primátor Opavy žádá vládu, aby odložila krajské a senátní volby

Primátor Opavy Tomáš Navrátil (ANO) plánuje požádat vládu o odložení krajských a senátních voleb, které se mají konat v pátek a sobotu. Důvodem jsou závažné problémy způsobené povodněmi, které zasáhly Opavu a další místa v Česku.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy