Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V Rusku zakázali populární šifrovanou chatovací aplikaci

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

Ruský úřad pro kontrolu masmédií Roskomnadzor zablokoval v zemi přístup k aplikaci Signal, která slouží k šifrovanému odesílání zpráv. Důvodem bylo porušení protiteroristické legislativy, informovala agentura Reuters.

"Přístup k aplikaci Signal je zablokován kvůli porušení požadavků ruské legislativy, které jsou nezbytné k zabránění použití aplikace pro teroristické a extremistické účely," uvedl Roskomnadzor podle agentury Interfax.

Aplikaci Signal používá asi milion Rusů a stovky uživatelů již dříve hlásily problémy s jejím fungováním. Stránky monitorující internetové služby zaznamenaly většinu těchto hlášení od uživatelů v Moskvě a Petrohradu. Tři lidé z Moskvy a Krasnodarského kraje řekli agentuře Reuters, že při zadávání mobilního čísla se zobrazila zpráva "Chyba serveru."

Signal je oblíbený pro svou schopnost šifrovat komunikaci, což chrání uživatele před sledováním mobilními operátory a tajnými službami. Na rozdíl od jiných služeb také ukládá minimum údajů o uživatelích.

Ruské úřady začaly v posledních dnech také omezovat rychlost stahování videí z platformy YouTube. Podle ruské IT společnosti Brand Analytics se 8. srpna uživatelům v Rusku přestala platforma otevírat na počítačích a mobilních zařízeních.

Poslanec ruské Státní dumy, Alexandr Chinštejn, koncem července oznámil, že omezení vůči YouTube není namířeno proti uživatelům v Rusku, ale proti provozovateli YouTube. Tvrdil, že platforma vede protiruskou politiku tím, že maže účty ruských veřejných činitelů s odlišnými názory než převažují na Západě. Varoval, že pokud platforma nezmění svou politiku a nezačne dodržovat ruské zákony, "nic dobrého ji zde nečeká".
 
 

Témata:  Rusko internet

Související

Aktuálně se děje

17. ledna 2025 12:17

Poslanci si přidali. Platy si zvedli o sedm tisíc

Platy vrcholných politiků se v letošním roce zvýší o téměř sedm procent, zatímco v následujících letech budou růst maximálně o pět procent ročně.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Ilustrační foto

Konec tranzitu plynu přes Ukrajinu: Co to znamená pro Rusko a EU?

Po více než čtyřiceti letech nepřerušeného toku ruského plynu přes Ukrajinu do Evropy byl 1. ledna 2025 zastaven tranzit plynu přes plynovod Urengoj–Pomary–Užhorod. Tento krok znamená konec jedné éry a přináší závažné ekonomické i geopolitické důsledky pro Rusko, Ukrajinu a Evropu. Navzdory tomu, že ani ruská invaze na Ukrajinu v roce 2022, ani následné ukrajinské protiútoky nedokázaly tranzit narušit, obě strany nebyly schopny uzavřít novou dohodu o přepravě plynu.