reklama

Vakcínu CoronaVac vyvíjí čínská farmaceutická firma Sinovac a v Brazílii ji testuje ústav Butantan, který sídlí v Sao Paulu. Po oznámení o zastavení klinických testů ústav uvedl, že je rozhodnutím dohledového úřadu překvapen.

Podle lékové agentury Anvisa se vážný incident u člověka, který se účastnil klinických testů, objevil již v říjnu. Proč o něm informoval až nyní, ale úřad nesdělil. Kromě Brazílie se možná vakcína čínské firmy Sinovac testuje také v Turecku a Indonésii. Žádná z těchto zemí zatím pozastavení klinických testů neoznámila.

Agentura AP připomněla, že pozastavení klinických testů nových léků či vakcín je poměrně běžné. Nyní se mu ale dostává mimořádné pozornosti kvůli zájmu, jenž má svět na vývoji vakcíny proti covidu-19. Před časem zastavily testy svých vakcín například i firmy AstraZeneca či Johnson & Johnson. Obě firmy už testy zase obnovily.

Brazílie patří k těm zemím světa, které pandemie covidu-19 zasáhla nejsilněji. V zemi s téměř 210 miliony obyvatel se koronavirem nakazilo zhruba 5,6 milionu lidí. S covidem-19 jich přes 161.000 zemřelo.

reklama