reklama

Případ na Aljašce se týká ženy, která nikdy předtím žádnou alergií netrpěla. Po naočkování v úterý se u ní projevil anafylaktický šok, který může skončit smrtí. Dotyčná měla deset minut potíže s dýcháním, objevila se u ní vyrážka a zrychlený tep, napsal list The New York Times. Symptomy se projevily během patnáctiminutového dozoru, který se doporučuje po aplikaci očkovací dávky. Žena byla převezena na pohotovost, teď je její stav stabilizovaný, ale je stále v nemocnici.

"Očekávali jsme, že se něco takového může stát, když se objevily zprávy o dvou případech anafylaktického šoku v Anglii u lidí, kteří dostali vakcínu firem Pfizer aBioNTech," řekla Zinková. Případ na Aljašce se stal v nemocnici ve městě Juneau a Zinková doplnila, že všechna místa, kde se v tomto americkém státě očkuje, musejí být vybavena preparáty na zvládnutí alergické reakce.

Paul Offit z amerického Úřadu pro kontrolu léčiv (FDA) řekl, že lékaři budou muset sledovat alergické reakce u očkovaných. Dodal, že ti, u nichž se už někdy projevila alergie po podání očkovací látky, by se v tomto případě očkováni měli vyhnout. Mluvčí FDA sdělil, že agentura jedná o situaci s firmou Pfizer a se Střediskem pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC).

"Zpráva pro zdravotnické instituce informuje o závažných alergických reakcích na vakcínu a uvádí, že musí být k dispozici náležitý preparát ke zvládnutí alergie u osob, u nichž se objeví anafylaktický šok," řekl mluvčí.

reklama