Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Učitelé v Chorvatsku stávkují za vyšší platy

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Mariusz Stankowski / INCORP images

Tisíce učitelů základních a středních škol z celého Chorvatska se dnes shromáždily v hlavním městě Záhřebu, aby požadovaly zvýšení platů o více než šest procent. Oznámily to tiskové agentury. Stávka pracovníků ve školství v zemi začala už v říjnu, na dnešek je naplánované jednání vlády s odbory.

Protestující učitelé s transparenty a píšťalkami obsadili hlavní náměstí v Záhřebu, kde se zavázali pokračovat v stávce až do splnění požadavků, napsala agentura AP. Odboráři tvrdí, že platy učitelů zaostávají za platy ostatních státních zaměstnanců.

Stávka začala minulý měsíc a původně se konala jen v některých dnech v týdnu a v omezeném počtu obcí. Minulý týden se však rozšířila na celostátní úroveň, aby přiměla vládu přistoupit na jednání s odbory. Ty jsou plánovány na dnešek.

"Toto je boj za lepší budoucnost našich dětí. Naše školství je zanedbáváno. Až příliš dlouho jsme byli zticha. Je to stávka za důstojnost a lepší školství v naší zemi," prohlásila vůdkyně jedné ze dvou hlavních odborových ústředen učitelů Sanja Špremová před davem na náměstí.

Témata:  demonstrace platy učitelé Chorvatsko školství

Aktuálně se děje

23. května 2024 14:46

23. května 2024 11:38

Kadyrov nabídl Putinovi vyslání dalších bojovníků na Ukrajinu

Čečenský vůdce Ramzan Kadyrov v noci na čtvrtek uvedl, že se v Kremlu setkal s ruským prezidentem Vladimirem Putinem a nabídl mu vyslání dalších svých bojovníků na Ukrajinu. Uvedla to agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy