K prezenční výuce je na Ukrajině před začátkem školního orku z hlediska bezpečnosti připravena asi polovina škol, sdělil podle agentury Unian náměstek ministra vnitra Jevhen Jenin.

Nejvíce dětí bylo zraněno nebo zemřelo v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny, druhý nejvyšší počet je hlášen z Charkovské oblasti, která taktéž leží na východě země. Poslední uváděnou dětskou obětí je 17letý chlapec, který zemřel ve čtvrtek při převozu do nemocnice po ostřelování města Orichiv v Záporožské oblasti na jihu Ukrajiny.

Ruské nálety a ostřelování na Ukrajině zcela zničily 289 škol a 2309 dalších poškodily, uvedla také ukrajinská generální prokuratura.

Jen asi polovina škol na Ukrajině je podle náměstka ministra vnitra Jenina připravena k prezenční výuce. Podle kontroly provedené před začátkem školního roku nejlépe splňují bezpečnostní ukazatele vzdělávací zařízení v Zakarpatské, Lvovské a Černivické oblasti, tedy na západní Ukrajině. Špatně je na tom naopak například Mykolajivská oblast na jihu země.

Téměř 60 procent ze zkontrolovaných škol má "ochranné konstrukce" a každý týden jich takových přibývá, sdělil podle ukrajinských médií ministr školství Serhij Škarlet. Dříve jeho resort podle agentury Unian uvedl, že na Ruskem okupovaných územích a v oblastech bojů a jejich okolí se počítá zatím pouze s on-line výukou.

Údaje o počtu zemřelých dětí zveřejněné ukrajinskou generální prokuraturou se zhruba shodují s bilancí OSN. Mezinárodní organizace tento týden uvedla, že boje na Ukrajině si vyžádaly 5587 civilních obětí, mezi nimiž je i 362 dětí.