Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ukrajina má novou strategii pro zatlačení Ruska v Černém moři, řekl Zelenskyj

Volodymyr Zelenskyj, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)
Volodymyr Zelenskyj, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)
Foto: FDFA Communication

Ukrajina plánuje snížit ruský vliv v západní části Černého moře pomocí nové národní námořní strategie, uvedl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve videoprojevu v sobotu večer. Uvedl to server Kyiv Independent.

"Jasně chápeme, že válka změnila rovnováhu sil v našem černomořském regionu a ruská flotila zde už nikdy nebude dominovat," řekl Zelenskyj. Ukrajina bude prosazovat své národní zájmy a zájmy svých partnerů na moři a chránit dopravní trasy, dodal.

Rusko se zmocnilo velké části ukrajinské flotily po nezákonné anexi Krymského poloostrova v roce 2014.

Ukrajina také ztratila další lodě krátce po začátku ruské invaze v únoru 2022, když ruské síly dobyly přístavní město Berďansk v Záporožské oblasti na jihu Ukrajiny.

Vlajková loď ukrajinského námořnictva, Hetman Zahajdačnyj, se potopila v přístavním městě Mykolajiv.

I když ukrajinské námořní síly v současnosti nemají žádné velké válečné lodě, podařilo se jim vytlačit ruskou Černomořskou flotilu ze západní části Černého moře, což částečně obnovilo námořní obchod přes Oděsu.

Ukrajinské námořnictvo se má v blízké budoucnosti modernizovat díky dodávkám od západních partnerů. Zelenskyj také slíbil další posílení protivzdušné obrany Ukrajiny, přičemž naznačil, že během nadcházejícího týdne dorazí další jednotka Patriot z Německa a další posily.

Témata:  válka na Ukrajině Volodymyr Zelenskyj

Aktuálně se děje

18. července 2024 13:38

Fiala přirovnal Putina k Hitlerovi. Orbánova cesta není v zájmu Evropy ani ČR, řekl

Předseda vlády Petr Fiala poskytl britskému serveru Guardian rozsáhlý rozhovor mimo jiné o „mírové misi“ maďarského premiéra Viktora Orbána, možném nástupu Donalda Trumpa do pozice šéfa Bílého domu a další podpoře Ruskem napadené Ukrajině.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy