Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ukrajina odstraní z registračních značek aut písmena Z a V

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

Ukrajina odstraní z automobilových registračních značek latinkou psaná písmena Z a V. Podle ministerstva vnitra symbolizují válku totalitního Ruska proti Ukrajině, informoval dnes server RBK-Ukrajina.

"Přijali jsme rozhodnutí, která mají zamezit šíření symbolů používaných armádními a jinými vojenskými formacemi neonacistického totalitního Ruska ve válce proti Ukrajině," uvedl na facebooku náměstek ministra vnitra Bohdan Drapjatyj. Majitelé vozidel se zakázanými symboly si podle náměstka budou moci značky vyměnit.

Opatření se týká pouze aut na elektrický pohon. Registrační značky zbylých aut totiž používají pouze písmena společná pro ukrajinskou abecedu a latinku, tedy A, B, C, E, H, I, K, M, O, P, T a X. Písmena Z a V nahradí na elektromobilech latinské písmeno Y, které se v azbuce čte jako U. Opatření začalo platit v pondělí 9. května.

Ruské úřady písmeno Z, které v této podobě ruská abeceda nezná, vysvětlují jako zástupný symbol znamenající "za vítězství" a "za mír". Znak se místy zaměňuje s latinským písmenem V, které je tradičním symbolem pro vítězství. V Rusku je v rámci podpory invaze, kterou Moskva označuje za speciální vojenskou operaci, zobrazování těchto symbolů všudypřítomné. Na Ukrajině i v některých dalších zemích je jejich používání zakázáno.

Témata:  Ukrajina auto

Aktuálně se děje

7. srpna 2026 16:28

Jaromíra Soukupa údajně zmlátili útočníci s baseballovou pálkou. Měl skončit v nemocnici na operaci

Podnikatel a bývalý šéf televize Barrandov Jaromír Soukup se údajně stal obětí brutálního napadení, po němž skončil v nemocnici. V úterý na něj zaútočila skupina maskovaných útočníků, kteří jej měli napadnout s použitím baseballové pálky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy