Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ukrajina oficiálně podala v Haagu žalobu na Rusko

Ukrajina, Kyjev
Ukrajina, Kyjev
Foto: Pixabay

Ukrajina oficiálně podala u Mezinárodního soudního dvora v Haagu žalobu na Rusko kvůli invazi, oznámil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na sociálních sítích. Žádá soud, aby okamžitě Moskvě nařídil přerušit vojenské operace.

"Požadujeme povolat Rusko k odpovědnosti za to, že překrucuje pojem genocidy pro ospravedlnění agrese. Žádáme soud, aby okamžitě přikázal Rusku přerušit vojenské operace a stanovil jednání na příští týden," uvedl prezident.

Zelenskyj dříve v projevu, který je přístupný na sociálních sítích, vyzval svět, aby Rusko zbavil hlasovacího práva v Radě bezpečnosti OSN. Počínání Ruska, které ve čtvrtek zahájilo invazi na Ukrajinu, je podle ukrajinského prezidenta na hraně genocidy. Moskva ještě zintenzivní své útoky na civilní cíle, počínání sousední země je nyní hlavně pomstou, míní Zelenskyj.

"Chystají se (Rusové) ještě více bombardovat naše ukrajinská města, chystají se ještě více zabíjet naše děti. To zlo, které postihlo naši zemi, musí být zničeno," zdůraznil prezident, který se stále nachází v ruskými vojsky obléhaném Kyjevě.

Ruské počínání označil za pomstu, za úmyslně zvolenou taktiku ničení měst a ubližování lidem. A pachatelé těchto zločinů by měli být podle prezidenta pohnáni před mezinárodní soud. "Ruské zločiny proti Ukrajině nesou známky genocidy," prohlásil Zelenskyj.

Ruská strana odmítá, že by útočila na civilní objekty, míří prý jen na ukrajinskou vojenskou infrastrukturu. Slovy o údajné genocidě ruskojazyčného obyvatelstva na východě Ukrajiny Moskva v minulých dnech zdůvodňovala svůj útok na Ukrajinu.

Témata:  Ukrajina Mezinárodní soudní dvůr (MSD)

Aktuálně se děje

14. července 2024 17:59

Hamás vzdal snahu o příměří v Gaze. Jednání s Izraelem končí

Konec války v Pásmu Gazy se opět oddálil. Palestinské militantní hnutí Hamás v neděli oznámilo, že se stahuje z vyjednávání o příměří, informoval web France24. Hamás konstatoval, že je připraven obnovit jednaní ve chvíli, kdy Izrael prokáže, že skutečně stojí o uzavření dohody. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy