reklama

Co toto číslo znamená ale vlastně nikdo neví, stejně jako není známo, nakolik je reálné. Ani Rusko ani Ukrajina skutečné počty padlých a zraněných vojáků nezveřejňují. Ukrajinská armáda tvrdí, že Rusko přišlo celkem o více než 10 000 obrněných bojových vozidel, 8000 dělostřeleckých zbraní a 5995 dronů.

Podle serveru Ukrajinska pravda Rusko k 31. říjnu ztratilo 300 810 vojenského personálu. Jenže není jasné, jestli jde o vojáky zabité či zabité a zraněné zároveň. Nelze ani ověřit, zda je počet vojáků, o které Rusko přišlo, skutečný. Statistiky se totiž dlouhodobě výrazně odlišují.

Na základě otevřených zdrojů se BBC spolu s webem Mediazona a týmem dobrovolníků dlouhodobě pokouší ověřovat skutečný počet padlých ruských vojáků. Zatím se podařilo zjistit jména 34 412 ruských vojáků, kteří zahynuli ve válce na Ukrajině.

"Hovoříme pouze o datech, která se nám daří dohledat a ověřit z otevřených zdrojů: zprávy od úředníků a médií, publikace blízkých příbuzných obětí na sociálních sítích a informace ze hřbitovů. Skutečný počet ztrát je rozhodně vyšší než čísla, která jsme stanovili," upozornila BBC.

"Celkem známe jména 3000 ruských vojáků, kteří zemřeli od začátku protiofenzívy ukrajinských ozbrojených sil. Tento počet zahrnoval pouze ty, jejichž nekrology uváděly relevantní okolnosti úmrtí, nebo ty, jejichž data úmrtí se shodovala s daty protiofenzívy. Skutečný počet ztrát je rozhodně vyšší než čísla, která jsme stanovili. Například od června se nám podařilo potvrdit úmrtí více než 6000 lidí, ale ne každý uvádí přesné datum úmrtí. Nejrychleji rostoucí kategorií ztrát zůstávají vězni a branci," dodal server.

Jiné zdroje ale uvádí zcela odlišná čísla. Britské ministerstvo obrany na síti X napsalo, že Rusko od začátku konfliktu pravděpodobně trvale přišlo o 150 000–190 000 lidí. Pod tímto pojmem je myšleno jak počet mrtvých, tak i trvale zraněných). "Celkový počet včetně dočasně zraněných (uzdravených a před návratem na bojiště) je v oblasti 240 000 -290 000," dodal resort s tím, že statistika nezahrnuje členy Wagnerovy skupiny a zajatecké prapory u Bachmutu.

Další zdroje uvádí výrazně nižší, ale i vyšší ruské ztráty. Například server Meduza na základě statistických údajů uvedl letos v létě, že ve válce proti Ukrajině zemřelo 47 000 ruských vojáků. New York Times pro změnu napsal, že celkový počet zabitých nebo zraněných ruských vojáků dosahuje 300 000.

Z toho by mělo být 120 000 mrtvých a až 180 000 zraněných. Podle serveru je na tom Rusko hůře než Ukrajina, která podle odhadů eviduje 70 000 mrtvých a až 120 000 zraněných vojáků. Jde ale o odhady, které nejsou, stejně jako v řadě dalších případů, ověřené.