"Podle Úmluvy o ochraně světového kulturního a přírodního dědictví jsou všechny známky lidské aktivity na dně Černého moře v mezích ekonomické aktivity našeho státu majetkem Ukrajiny," napsalo ukrajinské ministerstvo obrany.

Není jasné, co přesně vedlo k potopení této ruské válečné lodi. Rusko tvrdí, že se křižník Moskva potopil v rozbouřeném moři, když se ho po explozi a požáru munice snažili odtáhnout do přístavu. Ukrajinští představitelé uvedli, že loď zasáhly ukrajinské protilodní střely Neptun. Američtí představitelé se přiklánějí spíše k ukrajinské verzi.

Rusko také uvádí, že celá posádka byla bezpečně evakuována. Nezávislý ruský list Novaja gazeta Evropa nicméně s odvoláním na matku jednoho z členů posádky informoval, že při potopení křižníku mohlo zahynout na 40 ruských vojáků a další se pohřešují nebo jsou zranění.

Při potopení křižníku Moskva zemřel jeden námořník, 27 se pohřešuje, tvrdí Rusko

Při potopení ruského křižníku Moskva zemřel minulý týden jeden námořník a dalších 27 se jich pohřešuje, uvedlo dnes podle agentury TASS ruské ministerstvo obrany. Dalších 396 členů posádky se podle něj z plavidla podařilo evakuovat. Je to poprvé od tohoto incidentu, co Rusko přiznalo ztráty.

Moskva tvrdí, že křižník, vlajkovou loď ruské Černomořské flotily, před zkázou vážně poškodil požár a výbuch munice. Ukrajinské úřady tvrdí, že křižník Moskva zasáhly ukrajinské síly protilodními střelami. Tvrzení ani jedné ze stran nelze nezávisle ověřit.

Agentura AP připomněla, že krátce po potopení lodi ruské ministerstvo obrany uvedlo, že se podařilo zachránit celou posádku. Na plavidle bylo podle prvotních odhadů médií okolo 500 lidí. Ministerstvo dnes nevysvětlilo, proč si v hlášeních odporuje.

Na začátku tohoto týdne nezávislý ruský list Novaja Gazeta Europe napsal s odvoláním na matku jednoho z námořníků, že při incidentu zahynulo 40 vojáků a desítky dalších se pohřešují.

"Zahynul námořník a 27 dalších členů posádky se pohřešuje," uvedlo dnes ministerstvo v prohlášení a ujistilo, že rodinám a blízkým poskytuje veškerou potřebnou podporu.

Křižník Moskva označovaný jako nejlépe vybavená a nejvýznamnější loď ruské Černomořské flotily, se potopila 14. dubna. Podle ruských úřadů se tak stalo na rozbouřeném moři, když poničené plavidlo táhli do přístavu. Američtí představitelé se přiklánějí spíše k ukrajinské verzi, podle které se loď potopila v důsledku zásahu protilodními střelami Neptun