Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ukrajina v Buči odrazila největší sílu proti lidskosti, uvedl Zelenskyj

Prezident Volodymyr Zelenskyj v ukrajinské Buči (4. dubna 2022).
Prezident Volodymyr Zelenskyj v ukrajinské Buči (4. dubna 2022).
Foto: Facebook / Володимир Зеленський

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes prohlásil, že Ukrajinci před rokem odrazili "největší sílu proti lidskosti" v severoukrajinské Buči, která se stala symbolem zvěrstev páchaných ruskými silami. Informovala o tom agentura AFP, jejíž novináři přesně před rokem vstoupili do tohoto města krátce po jeho osvobození od ruské okupační armády a na vlastní oči zde viděli zabité civilisty.

"Ukrajinský lide! Zastavil jsi největší sílu proti lidskosti naší doby. Zastavil jsi sílu, která pohrdá a chce zničit vše, co dává lidem smysl," uvedl Zelenskyj na telegramu. Svůj příspěvek doprovodil fotografiemi z osvobození regionu na sever od Kyjeva před rokem. "Osvobodíme celou naši zemi. Vrátíme ukrajinskou vlajku do všech našich měst a obcí," uvedl. Rusko podle AFP stále kontroluje více než 18 procent ukrajinského území.

"Pokračujeme v boji za nezávislost naší vlasti," prohlásil dnes také náčelník generálního štábu ukrajinské armády Valerij Zalužnyj.

Přesně před rokem novináři agentury AFP v Buči kromě vypálených vozidel a zničených domů viděli také těla 20 mužů v civilním oblečení, z nichž jeden měl ruce svázané za zády. Tyto scény šokovaly svět a Kyjev i Západ opakovaně odsoudily hromadné popravy civilistů a válečné zločiny. Moskva veškerá obvinění popírá a fotografie, videa či satelitní snímky dokazující ruské zločiny označila za podvrhy a provokace.

Ruské síly zahájily útok na Buču loni 27. února, jen několik dní po vpádu na Ukrajinu, v rámci ofenzivy na Kyjev. Ukrajinským silám se podařilo Buču osvobodit na konci března s tím, jak se ruští vojáci po neúspěšné ofenzivě na metropoli ze severu stahovali.

V pátek, kdy si Ukrajina připomínala osvobození Buče od ruské okupační armády, Zelenskyj řekl, že doufá, že se město stane "symbolem spravedlnosti". Dodal, že Ukrajina porazí "ruské zlo" a postaví "všechny viníky" před soud.

Ukrajina odhaduje, že během ruské okupace zahynulo v oblasti kolem Buče "více než 1400" civilistů, včetně 37 dětí. Z toho 637 bylo zabito v samotném městě.

Témata:  Volodymyr Zelenskyj Ukrajina Buča válka na Ukrajině

Aktuálně se děje

12. dubna 2024 20:30

Smrt hvězdy kultovního seriálu Derrick. Fritz Wepper se rozhodl ukončit léčbu vážné nemoci

Koncem března zemřel slavný německý herec Fritz Wepper, kterého dobře znali i čeští diváci. Jeho manželka oznámila, že zemřel v mnichovském hospici. Slavnému herci bylo 82 let.

Zdroj: Kateřina Skálová

Další zprávy