Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ukrajina v poslední vlně čelila více než stovce raket a leteckým útokům

Ruská armáda
Ruská armáda
Foto: mil.ru

Ukrajina za poslední den čelila 106 řízeným ruským střelám a skoro 60 dalším vzdušným útokům nepřítele, uvedl dnes ráno generální štáb ukrajinské armády. Většinu střel a použitých dronů podle jeho hlášení zlikvidovala ukrajinská protivzdušná obrana. Rusové zároveň pokračovali v útočných operacích na východě Ukrajiny, která tvrdí, že odrazila sedm útoků v Doněcké a Luhanské oblasti.

Pátek přinesl nejnovější vlnu ruského bombardování ukrajinské infrastruktury, které provází poslední měsíce téměř rok trvající války. Oběti na životech ukrajinské úřady nehlásily, ministr energetiky Herman Haluščenko nicméně informoval o zásazích energetických zařízení v šesti regionech.

"Nepřítel za posledních 24 hodin vyslal 106 (řízených) střel, a to i na civilní infrastrukturu," uvedl generální štáb, podle kterého 61 raket obránci zneškodnili. Kromě toho hlášení mluví o 59 náletech a více než 90 útocích raketomety. Ve 28 případech Rusové údajně použili drony íránské výroby Šáhed-136, přičemž 22 bylo sestřeleno.

Americký Institut pro studium války (ISW) v nejnovějším příspěvku o vývoji války napsal, že ruští vojenští komentátoři po pátečním bombardování přišli s tvrzeními o zásazích energetické infrastruktury ve více než desítce ukrajinských oblastí. "Ruská tvrzení o efektivitě úderů jsou ve srovnání s oficiálními ukrajinskými tvrzeními přehnaná a ruské síly na tyto údery nadále vynakládají již tak omezené zásoby přesně naváděných střel," uvádí odborníci z ISW.

Zároveň informují o pokračujících aktivitách okupantů na východě Ukrajiny, kde se čeká v nejbližších týdnech rozsáhlá ruská ofenziva. Útoky údajně pokračují u měst Svatove a Kreminna v Luhanské oblasti a také na více místech Doněcké oblasti včetně Bachmutu, o který se dál vedou tvrdé boje. Nejnovějším předmětem polemik v "ruském informačním prostoru" jsou podle ISW záběry nezdařeného útoku na obec Vuhledar jihozápadně od Doněcka, kde Rusové podle západních pozorovatelů utrpěli velké ztráty.

"Záběry ukazují, jak tyto ruské síly uplatňovaly vysoce dysfunkční taktiky," píše ISW. Záběry podle něj spíše než o špatném velení svědčí o tom, že útočná síla byla "pravděpodobně složená ze špatně vycvičeného mobilizovaného personálu".

Témata:  válka na Ukrajině Ruská armáda

Aktuálně se děje

21. dubna 2024 18:45

Policie brzy uzavře případ Vrbětice. Rakušan řekl, že vyšetřování finišuje

Policie by v květnu mohla uzavřít vyšetřování explozí v muničních skladech ve Vrběticích. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) v nedělním vydání pořadu Otázky Václava Moravce potvrdil, že policejní vyšetřování finišuje. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy