"OGTSU požaduje, aby tyto vojenské a ozbrojené skupiny okamžitě území s kompresorovými stanicemi opustily a přestaly se pokoušet ovlivňovat provoz GTS (ukrajinského systému pro přepravu plynu)," uvedl podnik. "Zásahy do technologických procesů GTS vytvářejí značné riziko pro bezpečnost nepřetržité přepravy plynu ke spotřebitelům na Ukrajině a v Evropě," dodal.

Rusko podle své plynárenské společnost Gazprom pokračuje v tranzitu plynu přes Ukrajinu a do Evropy. Dodávky se navzdory válce na Ukrajině nacházejí na vysoké úrovni, dnes by se mělo do Evropy opět dostat smluvně dohodnutých 109,5 milionu krychlových metrů plynu, uvedl mluvčí Gazpromu Sergej Kuprijanov. Dodávané množství plynu podle něj odpovídá "požadavkům evropských zákazníků", poznamenala agentura DPA.

Také podle agentury Reuters údaje ukazují, že dodávky ruského plynu přes Ukrajinu na Slovensko dnes zůstávají stabilní, stejně jako dodávky ruského plynu do Německa přes Polsko a prostřednictvím plynovodu Nord Stream 1, který vede po dně Baltského moře.