Ukrajina již několik týdnů vyzývá obyvatele okupovaného jihu země, aby se v souladu s protiofenzivou připravili na evakuaci. Přesto je varování, které na twitteru zveřejnil poradce šéfa ukrajinské prezidentské kanceláře Mychajlo Podoljak, podle agentury významné, protože zahrnuje i Krym. Poloostrov Rusko anektovalo v roce 2014, zbytek jihu Ukrajiny obsadilo od invaze letos v únoru.

Krymský poloostrov je podle některých odhadů mimo dostřel ukrajinských zbraní, v posledních týdnech ale Rusko ohlásilo několik explozí ve vojenských objektech. Kyjev odpovědnost za incidenty odmítl.

"Žádáme obyvatele okupovaných území včetně Krymského poloostrova, aby se při opatřeních pro ukončení okupace řídili doporučeními (ukrajinských) představitelů," napsal Podoljak. "Obzvlášť aby si připravili kryty, zásobili se dostatkem vody a nabili si powerbanky. Všechno bude ukrajinské," dodal poradce.

Protiofenzivu Kyjev bez větších detailů oznámil na začátku minulého týdne. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj následně uvedl, že nikdo zodpovědný o vojenských plánech Kyjeva neprozradí nic konkrétního a ruským vojákům doporučil z okupovaných území utéct.

Rusko podle britského ministra obrany Bena Wallace nadále přichází o významné množství vojáků i vybavení. Tyto ztráty podle něj budou mít trvalý dopad na efektivitu ruských sil v boji.