Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ukrajina zavedla nouzové přerušení dodávek elektřiny ve třech oblastech

Kyjev
Kyjev
Foto: Pixabay

Ukrajina v pátek oznámila, že zavedla nouzové přerušení dodávek elektrické energie ve třech oblastech poté, co Rusko přes noc odpálilo na elektrárny v zemi desítky raket a dronů.

Energetická společnost Ukrenerho uvedla, že musela uplatnit nouzové harmonogramy přerušených dodávek v Dněpropetrovské, Záporožské a Kirovohradské oblasti. Trvat mají do večera.

Omezení v dodávkách elektřiny již po ruském minulém týdnu zavedla ve velkých městech Charkov a Kryvyj Rih. "Od spotřebitelů v ostatních oblastech žádáme, aby používali elektřinu šetrně a uvědoměle," upozornil Ukrenerho.

Ukrajinské ministerstvo zahraničních věcí uvedlo, že vzdušné údery Ruska nabírají na intenzitě a jsou stále větší hrozbou pro energetiku země. "Ukrajina potřebuje více systémů protivzdušné obrany, aby zajistila kritickou infrastrukturu a ochránila obyvatelstvo," řekl premiér Denys Šmyhal v opakované výzvě západním spojencům Kyjeva.

Ruské ministerstvo obrany přiznalo, že použilo "přesné letecké, námořní a pozemní zbraně dlouhého doletu" proti energetickým objektům, tvrdilo však, že je využívají ukrajinské ozbrojené síly, napsala AFP. Obě strany se v pátek také vzájemně obvinily z útoků na civilní lokality.

Ukrajinské úřady oznámily, že ruský dron zabil devětatřicetiletého muže u města Nikopol na jihovýchodě země, přičemž nálet na město Kamianské ležící severněji zranil pěti lidí včetně dítěte. V Chersonské oblasti na jihu byl nalezen mrtvý 50letý farmář, který zřejmě narazil traktorem na minu.

V Rusku ukrajinský dron narazil do obytného domu ve městě Belgorod nedaleko hranice, o život přišel jeden muž a další dvě osoby utrpěly zranění, uvedl oblastní gubernátor Viačeslav Gladkov.

Témata:  Ukrajina

Aktuálně se děje

21. dubna 2024 18:45

Policie brzy uzavře případ Vrbětice. Rakušan řekl, že vyšetřování finišuje

Policie by v květnu mohla uzavřít vyšetřování explozí v muničních skladech ve Vrběticích. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) v nedělním vydání pořadu Otázky Václava Moravce potvrdil, že policejní vyšetřování finišuje. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy