Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ukrajina zničila ruské vojenské velitelství v okupovaném Luhansku britskými střelami

střely s plochou dráhou letu Storm Shadow
střely s plochou dráhou letu Storm Shadow
Foto: Wikimedia Commons

Při úderu proti ruské armádě, který v sobotu zasáhl vojenské velitelství v okupovaném městě Luhansk, Ukrajinci použili britské střely s plochou dráhou letu Storm Shadow.

Informuje o tom web Sky News s odvoláním na nejmenovaný vojenský zdroj. Ten uvádí, že rakety vystřelené v sobotu z ukrajinských letadel způsobily ruským pozemním silám „těžkou ránu“.

"Tento úder podporuje ukrajinskou kampaň za osvobození Luhanské oblasti od ilegální invaze Ruské federace a zajistí, že Rusko nebude schopno postupovat dále na Ukrajinu," uvedl zdroj.

Ztráta vojenského velitelství ovlivní schopnost Ruska řídit své síly v Luhanské oblasti, uvedl zdroj portálu Sky News, který mluvil pod podmínkou zachování anonymity.

"Úder na ruské vojenské velitelské uzly vyvolává zmatek mezi ruskými pozemními silami," konstatoval. Ruská vojenská kultura je totiž podle něj založena na centralizovaném velení, což znamená, že likvidace velitelství by mohla ochromit vojenské rozhodování na příští měsíc.

Zdroj také zdůraznil, že ukrajinská operace odhalila slabinu ruské protivzdušné obrany. "Zničení tohoto velitelství bude tvrdým úderem pro ruskou armádu a ukazuje, že Ukrajina si stále udržuje schopnost účinněji působit proti ruské armádě, kdekoli se nachází," dodal zdroj.

"Děkuji pilotům vzdušných sil za úspěšný, a hlavně účinný úder na nepřátelské zařízení v Luhanské oblasti 13. dubna 2024," napsal generálporučík Mykola Oleshchuk na síti X (dříve Twitteru).

"Ukrajinští piloti odvedli vynikající práci a vrátili se na základnu," napsal podle zprávy ukrajinské tiskové agentury Ukrinform.

Velitelství se nachází v průmyslovém areálu na jihu centrálního Luhansku.

Témata:  válka na Ukrajině Ruská armáda střely Storm Shadow

Aktuálně se děje

22. května 2024 21:44

Rusko z vládního webu smazalo změnu hranic v Baltském moři

Návrh ruského ministerstva obrany na revizi námořních hranic Ruska na východě Baltského moře byl ve středu odstraněn z vládního portálu, kde byl zveřejněn. Tento návrh vyvolal zmatek a obavy mezi členskými zeměmi NATO, jako jsou Finsko, Švédsko, Litva a Estonsko, uvedla agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy