Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ukrajinská armáda tvrdí, že ruská ofenziva u Jahidne byla neúspěšná

Ruská armáda
Ruská armáda
Foto: mil.ru

Ukrajinská armáda dnes uvedla, že Rusko v uplynulém dni provedlo neúspěšnou ofenzívu u Jahidne, malé vsi přiléhající k severozápadnímu okraji Bachmutu. Informovala o tom agentura Reuters s odkazem na ranní operační svodku ukrajinského generálního štábu. Ruská žoldnéřská Wagnerova (v ruském přepisu Vagnerova) skupina v sobotu tvrdila, že se zmocnila této vesnice na východě Ukrajiny poblíž ohniska intenzivních bojů. Toto tvrzení se nepodařilo ověřit z nezávislých zdrojů.

Vůdce wagnerovců Jevgenij Prigožin v sobotu prohlásil, že jeho jednotky dobyly Jahidne. V pátek se přihlásil k ovládnutí Berchivky, přilehlé vesnice na okraji Bachmutu. Ukrajinský generální štáb poté uvedl, že ruské invazní síly podnikly několik neúspěšných útočných akcí ve směru na Bachmut, a zmínil v této souvislosti i oblast kolem Berchivky, a dnes také Jahidne.

"Rusko nadále zaměřuje své hlavní úsilí na vedení útočných operací ve směrech na Kupjansk, Lyman, Bachmut, Avdijivku a Šachtarske," poznamenalo velení ukrajinských ozbrojených sil. Za uplynulý den ukrajinské síly odrazily asi 71 nepřátelských útoků v těchto oblastech.

Při ruských útocích na východní Doněckou oblast na Ukrajině v sobotu zahynuli tři obyvatelé a čtyři utrpěli zranění, uvedl místní gubernátor Pavlo Kyrylenko.

Prudké boje podél frontové linie na jihu a východě Ukrajiny, zejména u Bachmutu, nyní podle Reuters spočívají v plíživých pokusech obou stran posunout linii, někdy jen o několik metrů. Rusko pokročilo v obklíčení Bachmutu, ale nepodařilo se mu ho dobýt včas, aby prezident Vladimir Putin mohl v pátek při příležitosti výročí invaze oznámit své vítězství.

Cílem nadcházející jarní protiofenzívy Ukrajiny bude "vrazit klín do ruské fronty na jihu mezi Krymem a pevninským Ruskem", řekl německým médiím zástupce šéfa ukrajinské rozvědky Vadym Skibickyj.

Témata:  válka na Ukrajině Ruská armáda

Aktuálně se děje

20. dubna 2024 21:01

Prodej TikToku nebo zákaz: Sněmovna schvaluje opatření proti čínské síti

Americká Sněmovna reprezentantů v sobotu prosadila legislativu, která by mohla vést k totálnímu zákazu čínské sociální sítě TikTok ve Spojených státech. Uvedl to Business Insider.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy