Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ukrajinská města včetně Kyjeva se stala terčem dalších ruských vzdušných útoků

Ruská armáda, ilustrační foto
Ruská armáda, ilustrační foto
Foto: mil.ru

Ukrajina se dnes stala terčem dalších velkých vzdušných útoků ruských sil. Ty v noci a dopoledne vypálily 71 řízených střel, z nichž 61 sestřelila protivzdušná obrana, sdělil později velitel ukrajinských ozbrojených sil Valerij Zalužnyj. Rusové podle něj vystřelili na Ukrajinu také až 35 raket S-300 a vyslali sedm útočných dronů. Podle ukrajinského ministra energetiky Hermana Haluščenka zasáhly energetická zařízení v šesti regionech, což mělo za následek výpadky v dodávkách elektřiny na většině Ukrajiny.

Zprávy o obětech na životech nejsou, nicméně podle šéfa Charkovské oblasti Oleha Syněhubova osm lidí utrpělo zranění, píše agentura Reuters.

Zvuky explozí byly dopoledne hlášeny z Kyjeva, Kryvého Rihu nebo Poltavské, Kirovohradské a Charkovské oblasti, uvedla BBC. Několik energetických zařízení na východě, jihu i na západě Ukrajiny zasáhly ruské střely a bezpilotní letouny, sdělila ráno podle agentury Reuters ukrajinská energetická společnost Ukrenerho. "Nejsložitější situace je v Záporožské, Charkovské a Chmelnycké oblasti," uvedl později Haluščenko.

"Další pokus zničit ukrajinský energetický systém a připravit Ukrajince o světlo, teplo a vodu," napsal na telegramu ukrajinský premiér Denys Šmyhal. Zároveň uvedl, že Rusko vyslalo na Ukrajinu přes 50 řízených střel, přičemž většinu sestřelila protivzdušná obrana.

"Kvůli ustavičným útokům jsou poškozeny téměř dvě desítky energetických bloků tepelných elektráren. Připočítáme-li k tomu skutečnost, že část našich energetických objektů je okupována, tak Ukrajina dočasně přišla o 44 procent výroby elektřiny z jádra, 75 procent kapacit tepelných elektráren a 33 procent tepláren," řekl premiér na jednání vlády podle agentury Interfax-Ukrajina. "Nehledě na tento teror, většina Ukrajinců má teplo, vodu a světlo. Pokračují opravy a máme dost zdrojů do konce zimy, od partnerů dostáváme generátory a další zařízení. Vydrželi jsme přes desítky útoků během 123 dnů energetického terorismu a úspěšně zvládneme tuto topnou sezonu," zdůraznil.

Reportéři agentury Reuters dopoledne uvedli, že v Kyjevě a okolí slyšeli nejméně tři exploze. Starosta Kyjeva Vitalij Kličko sdělil, že protivzdušná obrana sestřelila nad městem deset raket. Trosky střely podle úřadů poškodily soukromý dům, dvě auta a elektrické sítě v jedné z kyjevských čtvrtí, píše Reuters.

Město Záporoží hlásilo v noci na dnešek 17 vzdušných úderů na svém území, podle zástupce záporožské radnice Anatolije Kurtěva jde o největší útok na město od začátku invaze. "Během jedné hodiny bylo ve městě zaznamenáno 17 nepřátelských vzdušných úderů, což je nejvyšší počet od začátku plnohodnotné invaze," uvedl Kurtěv a dodal, že útoky směřovaly na energetické objekty.

Charkovem otřáslo nad ránem asi deset výbuchů, uvedl šéf oblastní správy Oleh Syněhubov. Části druhého největšího ukrajinského města se podle něj kvůli tomu ocitly bez dodávek elektřiny, tepla a vody.

Rusko ve čtvrtek večer vypustilo na Ukrajinu také bezpilotní letouny íránské výroby, uvedly ukrajinské úřady. Drony byly zpozorovány v Dněpropetrovské, Záporožské, Doněcké a Charkovské oblasti. Mluvčí ukrajinského letectva Jurij Ihnat později v ukrajinské televizi řekl, že protivzdušná obrana sestřelila pět ze sedmi bezpilotních letounů a pět ze šesti raket Kalibr vypálených na Ukrajinu. Kromě toho Rusko podle ukrajinského letectva vypálilo na Charkovskou a Záporožskou oblast nejméně tři desítky raket S-300.

Rusko, které na Ukrajinu vojensky zaútočilo na konci loňského února, v říjnu zintenzivnilo vzdušné údery na energetickou infrastrukturu.

Prezidentská kancelář oznámila, že šéf státu Volodymyr Zelenskyj svolal dnes vrchní velení ozbrojených sil. Na schůzce se probírala situace na frontě v Donbasu a také efektivnost protivzdušné obrany.

Témata:  válka na Ukrajině Ruská armáda

Aktuálně se děje

20. dubna 2024 21:01

Prodej TikToku nebo zákaz: Sněmovna schvaluje opatření proti čínské síti

Americká Sněmovna reprezentantů v sobotu prosadila legislativu, která by mohla vést k totálnímu zákazu čínské sociální sítě TikTok ve Spojených státech. Uvedl to Business Insider.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy