Oba odsouzení sloužili v Murmanské oblasti, Alexandr Bobykin byl řidič odpalovacího raketového systému Grad a Alexandr Ivanov byl střelcem stejného bojového vozidla. Čelili obžalobě z porušení válečného práva a zvyklostí, prokuratura pro ně žádala nejvyšší možný trest 12 let. Dvojice u soudu přiznala vinu a svých činů litovali.

Vojáci byli v únoru na cvičení na Krymu, který Rusko okupuje, a ve druhé polovině února se přesunuli do ruské Belgorodské oblasti. Tam se jejich jednotka dozvěděla o propuknutí války. Systémy Grad umístili zhruba pět kilometrů od hranic Ukrajiny, na jejichž území mířili, popisuje Ukrajinska pravda dění z konce února. Při útocích v Charkovské oblasti byly zničeny obytné domy a také veterinární škola. Vojáci se po ukrajinském protiútoku tři dny ukrývali, než byli zajati.

Minulý týden uložil soud v Kyjevě doživotní trest jednadvacetiletému ruskému seržantovi Vadimu Šišimarinovi, kterého shledal vinným ze spáchání válečného zločinu. Podle verdiktu Šišimarin 28. února ve vsi Čupachivka na severovýchodě Ukrajiny na rozkaz jiného ruského vojáka zastřelil z okna auta dvaašedesátiletého Ukrajince.