"Když vycházím z rozhovorů, které jsem vedl, neslyšel jsem nic, co by mělo nějaký dopad na spolupráci s našimi partnery a spojenci," řekl podle agentury Reuters Blinken. Dodal, že slyšel slova uznání za kroky, které Washington v této souvislosti podnikl.

Americké úřady ze zveřejnění informací týkajících se například ruské invaze na Ukrajinu podezírají 21letého člena letecké složky národní gardy státu Massachusetts Jacka Teixeiru. Toho ve čtvrtek zatkli agenti amerického Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) a v pátek byl obviněn z neoprávněného držení a předávání utajovaných informací. Současný únik je považován za nejzávažnější ohrožení americké bezpečnosti od roku 2010, kdy se na internetových stránkách WikiLeaks objevilo více než 700.000 dokumentů, videí a diplomatických zpráv, utajovaných i neutajovaných.

Utajované americké dokumenty minulý týden začala zveřejňovat americká média. Materiály se předtím objevily nejprve na komunikační platformě Discord, odkud se rozšířily na jiné sociální sítě, hojně se sdílely i na proruských účtech.

reklama