Ministerstvo obrany "nepřetržitě pracuje na zjištění rozsahu šíření informací" a jejich pravdivosti, řekl v pondělí novinářům mluvčí amerického ministerstva obrany Chris Meagher. Skutečnost, že tyto dokumenty kolují on-line, podle něj představuje "velmi vážné riziko pro národní bezpečnost a může potenciálně podporovat dezinformace". Uniklé dokumenty označil za "vysoce utajovaný citlivý materiál".

Uniklé dokumenty podrobně popisují plány USA a NATO na posílení ukrajinské armády před plánovanou ofenzivou proti ruským jednotkám. Rychle je rozšířily zejména proruské kanály na telegramu. Podle Kyjeva obsahují smyšlené údaje, nepřesnosti se podle amerických činitelů objevily mimo jiné v seznam odhadů obětí na ruské i ukrajinské straně.

Pentagon už dříve uvedl, že prošetří, jak se dokumenty dostaly na veřejnost. Americký ministr obrany Lloyd Austin se o jejich úniku podle mluvčího poprvé dozvěděl ve čtvrtek 6. dubna a od pátku vede o problému pravidelné brífinky s vysoce postavenými představiteli.

reklama