"V nejbližší době vedení Moskvy zřídí v Sacharovu (centru pro migranty) infrastrukturu, která bude pomáhat ruskému ministerstvu obrany s organizací náboru cizinců k vojenské službě," uvedl moskevský starosta Sergej Sobjanin na svém oficiálním kanálu na telegramu. Nově ve zjednodušeném režimu mohou získat ruské občanství ti cizinci, kteří s ruskou armádou uzavřou roční smlouvu. Dříve musel být kontrakt na tři roky. Příslušnou změnu dnes schválila ruská Státní duma.

BBC připomíná, že dolní komora parlamentu novelu schválila v době úspěšné ukrajinské protiofenzivy v Charkovské oblasti. Kvůli personálním nedostatkům v ruské armádě se gubernátoři ruských oblastí pustili do "sebemobilizace". BBC píše, že minulý týden čečenský prezident Ramzan Kadyrov napsal na telegramu, že gubernátoři "nemusí čekat, až Kreml vyhlásí válečný stav nebo sedět do doby, než skončí speciální vojenská operace". Speciální vojenskou operací Rusko oficiálně nazývá válku na Ukrajině. Kadyrov vyzval vedení každého regionu, aby "připravilo, vycvičilo aspoň tisíc dobrovolníků".

Ruské úřady doposud plány na vyhlášení všeobecné mobilizace popíraly, začalo se o ní ovšem více hovořit po úspěšném ukrajinském postupu v Charkovské oblasti.