Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

USA, Británie a Austrálie budou spolupracovat na vývoji hypersonických střel

Boris Johnson
Boris Johnson
Foto: Facebook Boris Johnson

Británie, Spojené státy a Austrálie se dnes dohodly na spolupráci v oblasti hypersonických zbraní a schopností elektronického boje. Po jednání lídrů zmíněných zemí to oznámila kancelář britského premiéra Borise Johnsona, píše agentura Reuters. Británie, USA a Austrálie loni v září uzavřely nový bezpečnostní pakt známý jako AUKUS.

Britský premiér Johnson, americký prezident Joe Biden a australský premiér Scott Morrison v prohlášení uvedli, že jsou spokojeni s pokrokem v programu konvenčně vyzbrojených ponorek s jaderným pohonem pro Austrálii a že budou spolupracovat i v dalších oblastech.

"Dnes jsme se také zavázali zahájit novou třístrannou spolupráci v oblasti hypersoniky a protihypersoniky a schopností elektronického boje," stojí v prohlášení.

Austrálie v důsledku nové obranné aliance AUKUS zrušila kontrakt na nákup konvenčních francouzských ponorek a dala přednost jaderným ponorkám od USA, což poškodilo vztahy mezi Austrálii a Francií v čele s prezidentem Emmanuelem Macronem.

Spojené státy a Austrálie již mají program hypersonických zbraní nazvaný SCIFiRE a britští představitelé uvedli, že ačkoli se Británie k tomuto programu v tuto chvíli nepřipojí, hodlá s těmito dvěma zeměmi spolupracovat na vývoji a výzkumu v této oblasti.

Hypersonické zbraně se pohybují nejméně pětkrát větší rychlostí než zvuk (Mach 5) a podle vojenských expertů proti nim v současné době neexistuje účinná obrana. Tyto zbraně vyvíjí v posledních letech USA, Rusko, Čína i některé další země.

"Ve světle nevyprovokované, neoprávněné a nezákonné invaze Ruska na Ukrajinu jsme zopakovali svůj neochvějný závazek vůči mezinárodnímu systému, který respektuje lidská práva, právní stát a mírové řešení sporů bez nátlaku," uvedli lídři zemí AUKUS v prohlášení a zároveň poznamenali, že hodlají hájit "svobodný a otevřený" prostor Indického a Tichého oceánu.

Nejvýše postavený americký generál Mark Milley v říjnu potvrdil, že Čína provedla test hypersonického zbraňového systému v rámci své snahy docílit pokroku v oblasti vesmírných a vojenských technologií. Čínský test Milley tehdy označil za velmi znepokojující. Rusko podle vrchního amerického velitele v Evropě použilo hypersonické střely na Ukrajině několikrát.

Témata:  USA Velká Británie Austrálie hypersonické zbraně Boris Johnson

Související

Aktuálně se děje

22. února 2025 12:55

Kim Kardashian šokována: North přebírá prim v popularitě

Kim Kardashian byla překvapená, když zjistila, že její dcera North West je o 18 procent populárnější než zbytek rodiny. Northino vystoupení v muzikálu Lví král přitáhlo obrovskou pozornost, s miliardami impresí a neuvěřitelnou mediální hodnotou. Kim je na její úspěch velmi pyšná a vtipně dodala, že se bude muset postarat, aby ji North nezastínila.

Zdroj: Zdeněk Tuhý

Další zprávy