Informuje o tom dnes agentura AP. Ta zároveň připomíná, že už nyní existuje při povinném očkování řada výjimek, například pro lidi, kteří v minulosti měli vážnou reakci po očkování. Prezident Joe Biden záměr Pentagonu podpořil.

Ministr obrany Lloyd Austin v oběžníku příslušníkům ozbrojených sil uvádí, že bude usilovat o prezidentův souhlas, aby byly vakcíny povinné, nejpozději od poloviny září nebo bezprostředně po jejím plném schválení FDA. Podle toho, co přijde dřív. Austin v dopise vojáky vyzývá, aby se na povinné očkování připravili. Doplnil také, že pokud míra infekce vzroste a bude potenciálně ovlivňovat akceschopnost armády, je připraven jednat rychleji.

Šéf Bílého domu v červenci stanovil nová pravidla, podle nichž musejí federální zaměstnanci doložit, že byli očkováni proti covidu-19. V opačném případě se budou muset pravidelně testovat, nosit roušky a čelit cestovním omezením. Prezident tehdy také vyzval Pentagon, aby zkoumal jak a kdy bude po členech ozbrojených sil požadovat, aby se nechali očkovat.

Dva nejmenovaní činitelé agentuře Reuters sdělili, že na rozhodnutí byl vyčleněn více než měsíc, v naději, že FDA do té doby finálně schválí vakcínu proti covidu-19 od společností Pfizer a BioNTech. Podle AP k tomu zřejmě dojde v září. Bez této finální registrace by však ministr Austin potřeboval k zavedení povinnosti očkovat vojáky výjimku od prezidenta.

Americká armáda uvádí, že přibližně polovina příslušníků amerických ozbrojených sil je už plně očkována. Podíl plně očkovaných přitom výrazně stoupá, pokud se započítají pouze vojáci v aktivní službě a vyloučí se členové národní gardy a rezervisté, píše Reuters. Nejvyšší proočkovanost má námořnictvo, které se loni potýkalo s velkým ohniskem nákazy na letadlové lodi. Plně naočkováno bylo zhruba 73 procent jeho členů.

V celých Spojených státech bylo dosud proti covidu-19 plně naočkováno zhruba 60 procent dospělých.

Vzhledem k tomu, že vojáci jsou obecně mladší a v lepší kondici než průměrný americký občan, zemřelo jich na covid-19 relativně málo - podle Pentagonu 28.

Američtí činitelé podle AP očekávají, že odmítačů vakcín mezi vojáky bude málo.

Příslušníci ozbrojených sil zároveň mohou požádat o dočasnou či trvalou výjimku z povinného očkování jakoukoliv vakcínou, a to z několika důvodů, včetně zdravotního stavu nebo náboženského přesvědčení. Nařízení týkající se jiných povinných vakcín například říká, že každý, kdo měl závažnou nežádoucí reakci na vakcínu, může být od povinnosti nechat se očkovat osvobozen. Vakcinace také může být ze zdravotních důvodů či kvůli těhotenství odložena.

Jak se bude postupovat v případě těch, kteří nákazu koronavirem už prodělali a mají protilátky, podle AP zatím není jasné.